Ndodhë edhe kjo, delet regjistrohen si nxënëse

14:48 | 11 Maj 2019

Pesëmbëdhjetë dele janë regjistruar në një shkollë fillore franceze, pasi prindërit kanë frikë se disa klasë do të mbyllen për shkak të mungesës së nxënësve.

Jules-Ferry në Crets en Belledonne, një fshat me rreth 4,000 njerëz në Alpet Franceze, i është thënë se një nga 11 klasat e tij do të mbyllen pasi numri i nxënësve ka rënë nga 266 në 261, transmeton portali arbresh.info.

Më shumë se dhjetëra dele ishin “të regjistruara” në shkollë në një përpjekje për të rritur numrin e nxënësve.

Fermeri lokal Michel Girerd dhe qeni i tij erdhën në shkollë të martën në mëngjes me rreth 50 dele të tij – dhe 15 prej tyre u regjistruan me certifikatat e lindjes.

Prindërit, fëmijët dhe mësuesit, shikuan se si delet, me emra të tillë si “Baa-bete” dhe “Saute-Mouton” u futën në regjistra.

Kryebashkiaku lokal Jean-Louis Maret ka njohur zyrtarisht shkollimin e deleve, thonë raportet lokale./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara