Ndërtesat që pritet të formësojnë botën më 2019

10:30 | 8 Janar 2019

Viti i kaluar ishte i jashtëzakonshëm për arkitekturën, Kina ndërtoi më shumë qiellgërvishtës sesa e gjitha bota së bashku, një arkitekt indian fitoi çmimin Pritzker për herë të parë, dhe një kompleks azili për të moshuar u emërua “Ndërtesa Botërore e Vitit”.

Por 2019 gjithashtu duket se do të na befasojë, ku priten të përfundojnë një numër i dizajnëve dhe veprave inxhinierie, transmeton portali arbresh.info.

Pekini do të hapë aeroportin e ri të projektuar nga Zaha Hadid, Johannesburg do të mirëpresë kullën më të lartë të Afrikës dhe restoranti më i madh nënujor më në fund do të hapë dyert për klientët./Arbresh.info/

30 Hudson Yards, New York

Under, Lidnesnes, Norway

The Leonardo, Johannesburg, South Africa

Beijing Daxing International Airport, Beijing, China

Bauhaus Museum Weimar, Weimar, Germany

Wuxi Taihu Show Theatre, Wuxi, China

Norra Tornen, Stockholm, Sweden

National Museum of Qatar, Doha, Qatar

Humboldt Forum, Berlin, Germany

Leeza SOHO, Beijing, China

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara