Mbretëresha Elizabeta II thyen një rekord

20:13 | 10 Shkurt 2019

Sundimtarja më e gjatë femër ishte Eleanor e Aquitaine, e cila sundoi mbi Dukatin e Aquitaine në të drejtën e saj. Ajo jetoi 82 vjet, e cila në kohët mesjetare ishte e lashtë. Eleanori mbretëroi për 66 vjet dhe 358 ditë.

Për herë të parë ajo u martua me mbretin Louis VII të Francës, por martesa nuk ishte një sukses. Ajo lindi dy vazja dhe u divorcua në vitin 1152, transmeton portali arbresh.info

Më pas ajo u martua me Henry II të Anglisë dhe lindi tetë fëmijë. Më 1 prill 1204 ajo ndërroi jetë dhe u varros në Fontevraud Abbey në Francë.

Megjithatë, ajo nuk vazhdon të mbetet gruaja më kohëzgjatjen më të madhe në pushtet.

Mbretëresha Elizabeta II e ka thyer këtë rekord duke mposhtur paraardhësen e saj dhe duke u bërë sundimtarja më kohën më të gjatë në pushtet.

Në vendin e tretë është Mbretëreshë Viktoria e cila mbretëroi 63 vjet dhe 216 ditë dhe la pas Mbretëreshën e Holandës, Vilhelmina,  që mbretëroi për  57 vjet e 258 ditë, para se të abdikohej në favor të vajzës së saj Juliana.

Më pas vjen  Joanna e Brabant, e cila ishte e Dukesha e Brabantit dhe mbajti pozitën e saj për 50 vjet dhe 331 ditë./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara