Kina bëhet gati për misionin hapësinor më të madh deri më tani

14:01 | 19 Nëntor 2020

Kina është e gatshme të nisë mision e saj të rëndësishëm hapësinor, e cila ka për qëllim të sjellë material nga Hëna në Tokë.

Do të jetë hera e parë në dekada që materiali nga Hëna dërgohet në planetin tone, transmeton portal arbresh.info

Raketa Chang’e 5 u vendos në jastëkun e nisjes në bazën hapësinore Ëenchang dhe lëshimi i saj i planifikuar në Hënë është planifikuar për në fillim të javës së ardhshme. Raketa do të mbajë një modul hënor me një stërvitje, e cila do të bëjë një vrimë të thellë rreth dy metra pas uljes në sipërfaqen e Hënës.

Kështu që ata do të mbledhin gurë dhe materiale të tjera, të cilat më pas do të dërgohen në Tokë. Shkencëtarët kinezë do të kenë kështu mundësinë për të studiuar materialet e mbledhura rishtas nga Hëna për herë të parë, pasi amerikanët dhe rusët e bënë këtë gjatë viteve 1960 dhe 1970.

Deri me tani, ky konsiderohet si misioni më ambicioz në Kinë.

Gjithashtu, në vitin 2003, Kina u bë vetëm kombi i tretë në botë që dërgoi një njeri në hapësirë, pas Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara.

Ata gjithashtu po punojnë me shpejtësi për bashkëpunim me vendet e tjera në misionet hapësinore, megjithëse ligji amerikan ende i ndalon ata të punojnë me agjensinë e NASA-s. Kjo do të thotë, në thelb, se ata nuk mund të hyjnë në një partneritet me vendet e tjera në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës.

Kjo gjë detyroi Kinën që të fillojë në ndërtimin e stacionit të saj hapësinor, si dhe të merret me programet e veta./arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara