Kapi një peshk tuna me vlerë tre milionë euro, e ktheu sërish në det

22:56 | 26 Shtator 2019

Një peshk tuna enorm që peshonte 270 kg është bërë më e madhja e kapur ndonjëherë në bregun e Irlandës këtë vit, por pavarësisht se vlente miliona paund, përbindëshi u lëshua me qëllim sërish në det.

Peshku do të mund të kushtonte rreth tre milionë euro, por ekipi nuk kishte për qëllim të merrte tunën për qëllime komerciale, transmeton portali arbresh.info.

Ato janë në mesin e disa anijeve në brigjet jugore dhe perëndimore të Irlandës që marrin pjesë në një program kapje dhe lëshimi për të ndihmuar në krijimin e numrave të stokut që zvogëlohet me ton blu.

David Edvard nga Court Cac Charter me qendër në Courtmacsherry kapi peshkun tre milje në jug të bazës së tij në Irlandën e Jugut dhe e etiketoi kafshën para se ta linte të lirë./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara