“iPhone” i mrekullueshëm 2.100 vjeçar u gjet thellë në varrin e gruas së re

10:07 | 9 Shtator 2019

Një objekt i mrekullueshëm 2.137 vjeçar – thuhet se ngjan me një “iPhone” – është gërmuar nga një varr i një gruaje të re.

Struktura është bërë nga një gur i çmuar i zi i rrymshëm – një lloj linjiti – me shtresa gurësh gjysëm të çmuar, transmeton arbresh.info.

Kjo është gjetur pasi nekropoli Ala-Tey, një rezervuar pranë digës Sayano-Shushenskaya, termocentrali më i madh i Rusisë, ishte drenazhuar.

Ekspertët thonë se e ndjera ishte një grua e re në modë që jetonte në epokën Hunnu (Xiongnu) në jug të Rusisë rurale. Besohet se ajo në fakt kishte veshur objektin si një shtrëngues rrip, shkruan Mirror.

“Varrosja e Natasha me një iPhone të epokës Hunnu (Xiongnu) mbetet një nga më interesantet në këtë vend varrosjeje.”

“Hersi ishte rripi i vetëm i zbukuruar me monedha kineze wuzhu që na ndihmoi për t’i datuar”, tha Dr. Pavel Leus, i cili drejtoi ekipin e arkeologëve gjatë verës.

Fotografitë e aksesorit kapin bruzat e saj të jashtëzakonshme dhe shtresat e kuqe./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara