Gjirafat po kthehen “në pemë” për shkak të një sëmundje të rrallë

13:28 | 11 Janar 2019

Një gjirafë jashtëzakonisht e rrallë duket se po kthehet në pemë për shkak të një sëmundje të rrallë.

Gjirafa, e dalluar nga pjesa tjetër e grupit të saj midis shkurreve në Parkun Kombëtar Kruger të Afrikës së Jugut, ka një qafë më të pazakontë sesa shumica, pasi pjesa më e madhe e saj ngjan me drurin, transmeton portali arbresh.info

Shërbyesja civile Helen Olive, nga Oxfordshire, tha se kafsha po vuante nga papillomavirusi, e cila gjithashtu mund të shkaktojë lytha në njerëz, por që shumë rrallë është parë te kafshët.

Ajo shton se kjo sëmundje nuk shkakton dhimbje.

Olive ka theksuar se ky lloj virusi shkakton irritim të lëkurës dhe ishte sëmundje që e kishte hasur ndonjëherë. Ajo shton se është befasuar kur e ka parë gjirafën në atë lloj gjendje./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara