Fotografitë që tregojnë nëse e keni shikimin në rregull

22:20 | 31 Maj 2019

Në vitet e fundit ka pasur një fluks të fotove virale që kanë fascinuar mendjen e të tjerëve, duke treguar se edhe pse objektet janë të njëjta, njerëzit i shohin ndryshe.

Sigurisht më e famshmja ishte “fustani” që u bë në internet viral për një periudhë të gjatë, transmeton lajmi.net.

Por një foto e re virale në fakt mund të jetë e dobishme në diagnostikimin e një gjendjeje shëndetësore të syve.

Dy fotografi përshkruajnë se si njerëzit me shikim normal ndaj atyre që kanë astigmatizmin shohin dritat e veturave përgjatë natës.

Sipas NHS, astigmatizmi është vendi ku brendësia e syrit tuaj formon hapësirë më tepër se një top ragbi, kështu që drita është e fokusuar në më shumë se një vend.

Kjo mund të çojë në probleme me shikim, dhimbje koke dhe tendosje të syve

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara