Fermat e kafshëve që krijuan pesë sëmundjet që ndryshuan botën

23:47 | 15 Shtator 2020

Pandemitë pothuajse gjithmonë fillojnë me transmetimin e një virusi nga kafshët te njeriu ”, shkruan biologu Nathan Wolfe. Ky vit ka qenë, më shumë se çdo vit tjetër, një manifestim i këtij fakti.

Disa muaj pasi Covid-19 shpërtheu në botë, OKB publikoi një raport që shqyrtonte sëmundjen zoonotike, sëmundjet që transmetohen midis kafshëve dhe njerëzve. Jeta e egër, dhe afërsia jonë në rritje me të, është burimi më i zakonshëm.

Ja shpërthimet kryesore që lidhen me kafshët e fermave gjatë dy shekujve të fundit.

Tuberkulozi i gjedhit

Qumështi siguron yndyrna jetësore dhe kalcium për miliona vite, me kafshët që furnizonin qytetërimet në zhvillim. Variantet e bakterit të tuberkulozit ishin identifikuar nga vitet 1880, por për disa vite kritike më pas shkencëtarët nuk ranë dakord nëse forma e gjetur në bagëti mund të kalohej edhe tek njerëzit. Ndërkohë, qindra mijëra po prekeshin nga TB, me simptomat e tij karakteristike të kollitjes dhe gjakut në pështymë. 65,000 njerëz vdiqën midis 1912 dhe 1937 vetëm në Angli dhe Uells.

Ethet Q

Kur Dr Edward Holbrook u pyet për të hetuar sëmundjen misterioze që kishte goditur një grusht punëtorësh të thertoreve dhe fermerëve të qumështit në 1937 në Queensland, Australi, ai i dha asaj emrin e përkohshëm Ethet Q.
Raporti i tij arriti në përfundimin se “mund të ketë një sërë infeksionesh te disa kafshë. Në vitin 2007 kishte një shpërthim të rëndësishëm në një zonë të Holandës të populluar dendur nga njerëz dhe ferma dhish. Shpërthimi pasoi një Rreth 2% e individëve të infektuar u raportuan të kishin zhvilluar ethe kronike Q në muajt deri në vite pas infeksionit simptomatik ose asimptomatik.

Encefalopatia e gjedhit

Ajo që u kthye në një nga krizat më të mëdha të shëndetit publik të Mbretërisë së Bashkuar të shekullit filloi kur BSE, një çrregullim neurologjik i shkaktuar nga një agjent i pazakontë i transmetueshëm i quajtur prion, filloi të shfaqej te bagëtitë në vitet 1970.

Shkaku kryesor u identifikua ushqimi, duke përfshirë mishin dhe kockat lopëve. Më shumë se 100,000 bagëti u konfirmuan të infektuara. Por ndërsa sëmundja përparonte, shkencëtarët filluan ta lidhnin atë me një sëmundje të rrallë të quajtur sëmundja Creutzfeldt-Jakob (CJD). Versioni i lidhur me BSE u quajt varianti CJD: ai mund të shfaqet shumë vite pasi konsumimit të mishit të infektuar, që çonte në një numër simptomash të dhimbshme dhe në një numër rastesh ishte fatale.

Gripi i shpendëve H5N1

Gripi i shpendëve ndodh natyrshëm në të gjithë popullatën e shpendëve të egër, por deri në vitet 1990 disa kishin dyshuar se mund të transmetohej te njerëzit. Pra, kur një djalë tre vjeç vdiq nga problemet e frymëmarrjes në Hong Kong në 1997, fillimisht mendohej se ishte pneumoni virale.

Por brenda disa muajsh, u identifikua si një tendosje shumë patogjene e gripit të shpendëve: H5N1. Gjashtë persona kanë vdekur në atë shpërthim. Transmetimi dhe fataliteti nga njeriu te njeriu është raportuar në një numër vendesh aziatike, por shumica e rasteve njerëzore të H5N1 janë shoqëruar me kontakt të drejtpërdrejtë ose indirekt me pula të gjalla ose të ngordhura të infektuara.

Virusi Nipah

Shfaqja e papritur e një sëmundjeje të re në Malajzi në vitin 1999 shkaktoi panik. Fillimisht, vdekjet e njerëzve në fshatin e vogël Sungai Nipah mendohej se ishin shkaktuar nga encefaliti japonez. Por kuptimi që sëmundja po kalonte nga derrat, bëri që fshatarët të iknin dhe ushtria përfundimisht u zhvendos për të shkatërruar kafshët e braktisura.

Ngjarjet ndihmuan për të frymëzuar filmin hollivudian Contagion. Sëmundja ishte transferuar nga lakuriqët e natës tek derrat. Tek njerëzit sëmundja mund të shkaktojë infeksion akut të frymëmarrjes dhe encefalit fatal, dhe ka një rast fataliteti të vlerësuar prej 40-75%./kohajone/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara