Europa ka përjetuar dimrin më të nxehtë gjatë këtij viti

23:09 | 6 Mars 2020

Shkencëtarët thonë se Europa ka përjetuar dimrin më të nxehtë që nga fillimi i regjistrave.

Nga fillimi i muajit dhjetor deri në fund të shkurtit, temperatura mesatare ishte një 3.4 gradë Celsius e jashtëzakonshme mbi normën nga 1981-2010 dhe 1.4 gradë më e lartë se rekordi i mëparshëm i vendosur në 2015-16, transmeton portal arbresh.info

“Në krahasim me dimrat e mëparshëm, dimri gjatë këtij viti ka qenë shumë i nxehtë”, thotë Carlo Buontempo, drejtor i Kopernikut.

“Ne e shohim këtë ndryshim nga viti në vit, sidomos në vendet tropikale, por është parë se gjatë këtij viti dimri ka qenë jashtëzakonisht i butë”, shtoi ai.

Të dhënat e Shërbimit të Kopernikut për Ndryshimin e Klimës në BE datojnë që nga viti 1855.

LEXO EDHE: Ndryshimi i klimës mund të shpejtojë qarkullimin e oqeaneve

“1924-25 ishte njësoj i ngrohtë, me disa gradë mbi klimën në atë kohë. Kështu që ju mund të keni një variacion prej dy gradësh mbi nivelin fillestar dhe mund të prisni që të keni disa nga ato çdo 50-100 vjet. Ata janë të pazakontë por ato janë pjesë e ndryshueshmërisë natyrore, “thotë Buontempo.

Nxehtësia e paarsyeshme ka dërguar në dështimin e korrjeve në Gjermani dhe në dështimin e spektaklit të borës që duhet të ndodhte në një vendpushim në Francë.

“Unë shoh që klima ka një ndikim në pothuajse të gjitha aktivitetet tona, por kur i shihni këto anomali të mëdha, atëherë me të vërtetë e kuptoni çfarë do të thotë kjo. Sezoni i dështuar i verës së akullit në Gjermani, dimri tepër i ngrohtë në Rusi dhe Finlandë dhe disa pjesë të Europës Veriore, ndikimi në tufat Reindeer për shembull për shkak të temperaturave të ngrohta “, thotë Buontempo./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara