Deri në vitin 2050 pjesa më e madhe e popullsisë do të vuajë nga obeziteti

13:49 | 19 Nëntor 2020

Nëse vazhdojnë trended e tanishme të të ushqyerit, më shumë se katër miliardë njerëz në botë mund të vuajnë nga mbipesha deri në vitin 2050.

Duke paralajmëruar një krizë shëndetësore me përmasa të paimagjinueshme, ekspertët nga Instituti për Kërkime mbi Ndikimin e Ndryshimit të Klimës në Potsdam thonë se kërkesa për ushqim mund të rritet me 50 përqind nga mesi i shekullit dhe të tejkalojë aftësinë e Tokës për një natyrë të qëndrueshme, transmeton portal arbresh.info

Prodhimi i ushqimit tashmë “thith” deri në tre të katërtat e rezervave të ujit të freskët në botë dhe konsumon një të tretën e tokës, kështu që është përgjegjës për një të tretën e emetimeve të gazeve serë.

Duke siguruar një përmbledhje të ndryshimeve në zakonet e të ngrënit në të gjithë botën nga 1965 në 2100, shkencëtarët përdorën një model të hapur për të parashikuar se si kërkesa për ushqim do t’i përgjigjej rritjes së popullsisë, plakjes, rritjes së indeksit të masës trupore, rënies së aktivitetit fizik dhe rritjes së mbeturinave të ushqimit.

Ata kanë zbuluar se 4 miliardë njerëz, ose 45 përqind e popullsisë do të jenë në mbipeshë deri në vitin 2050. Sipas këtij modeli, 16 përqind do të jenë mbipeshe krahasuar me nëntë përqindët aktual midis 29 përqind të popullsisë mbipeshë.

“Më shumë humbje e ushqimit dhe konsumimi në rritje i proteinave shtazore do të thotë që ndikimi në mjedisin e bujqësisë sonë do të dalë jashtë kontrollit,” tha Benjamin Bodirski, i cili po udhëheq një studim, rezultatet e të cilit u botuan në revistën Nature Scientific Reports.

Edhe pse tendencat ndryshojnë nga rajoni në rajon, autorët e studimit përfundojnë se zakonet globale të të ngrënit po ndryshojnë nga një dietë e bazuar në ushqime bimore dhe niseshte në një dietë të pasur me sheqerna, yndyrna, ushqime me origjinë shtazore në të cilat një pjesë e konsiderueshme e ushqimeve të përpunuara industriale.

Sipas autorit të studimit, edhe hedhja e ushqimit dhe blerja e pakontrollë e tij, shkakton probleme, ndërsa edhe ndan shoqërite, pasi shtresat e varfëra nuk kanë mundësi të blejnë./arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara