Arkeologët zbulojnë 40 mumie në Egjipt

19:54 | 24 Shkurt 2018

Një varrezë e lashtë me 40 mumie brenda arkivoleve në formë trupi janë gjetur në Luginën e Nilit në Egjipt, njofton Ministria e Antikiteteve.

Arkeologët, të cilët nisën punën e gërmimit në këtë lokacion vitin e kaluar, gjetën varrezën që i përket priftërinjve të Thothit, zoti i lashtë i hënës dhe mençurisë, si dhe anëtarë të familjeve të tyre me emra në hieroglifë, transmeton portali arbresh.info

Vendi i varrimit që është më i vjetër se dymijë vjeçar është zbuluar në qytetin e Minja, në jug të Kajros dhe përmbante kavanoza kanopike dhe sende të tjera funerare./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale