Aeroporti i dytë më vdekjeprurës në botë

22:39 | 27 Maj 2018

Është e njohur se udhëtarët luten sa herë që afrohet aeroplani për aterrim në aeroportin ndërkombëtar Tokontin, dhe çdo ulje e suksesshme pasohet me duartrokitje.

Aeroporti ndodhet në Tegusigalpa, kryeqytet i Hondurasit, dhe ka një reputacion si një nga më të rrezikshmit në botë.

Arsyeja për këtë është qasja e vështirë dhe historia tragjike e aksidenteve të shumta të aviacionit, shkruan Telegraph.

Aeroporti është i rrethuar nga male dhe ndërtesa rezidenciale, dhe pilotët duhet të bëjnë një kthesë të papritur prej 45 gradësh vetëm pak minuta para uljes. Kur e bën këtë, ata i pret një qasje e pjerrët në aeroport, me gjatësinë e pistave prej vetëm 2,012 metrash.

 

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara