A mund t’i përgjigjeni të gjitha pyetjeve të bëra fituesit të parë në ‘Kush dëshiron të bëhet milioner’ në 14 vitet e fundit?

17:03 | 12 Shtator 2020

Që kur u transmetua për herë të parë në televizionet e Mbretërisë së Bashkuar në shtator 1998, vetëm gjashtë njerëz kanë fituar me sukses Kush dëshiron të bëhet milioner dhe pretenduan çmimin e parë.

Ata njerëz janë Judith Keppel, David Edwards, Robert Brydges, Pat Gibson, Ingram Wilcox dhe Donald Fear, ky i fundit fitoi çmimin në edicionin e së Premtes mbrëma të shfaqjes dhe garuesi i parë që fitoi miliona paund që nga viti 2006. Mrekullueshëm, ai përdori vetëm një nga linjat jetësore të tij për t’iu përgjigjur 15 pyetjeve të shtruara atij, udhëheqësi Jeremy Clarkson e bëri këtë për të krahasuar mësuesin e gjeografisë nga Telford me internetin, transmeton Arbresh.info

Është si të ulesh pranë internetit me një këmishë rozë. Një enciklopedi me mustaqe.

Çuditërisht, Fear arriti t’u përgjigjej të gjitha pyetjeve në vetëm 20 minuta, sipas Evening Standard, duke u bërë një nga fituesit më të shpejtë ndonjëherë të shfaqjes dhe duke e mundur villain e të tij i cili u shfaq në shfaqje vetëm dy vjet më parë.

Natyra e shfaqjeve të kuizit ‘Kush dëshiron të bëhet milioner’? do të thotë që të gjithë ata që e shikojnë në shtëpi dëshirojnë të luajnë gjithashtu. Megjithëse dyshojmë se mund ta përfundoni quiz-in aq shpejt sa Fear ekziston gjithmonë një shans që të dini të gjitha përgjigjet tashmë.

Kështu që, këtu janë 15 pyetjet që ai u përgjigj saktë dhe po, ju lejohet të përdorni linjat tuaja të jetës (ju mund ta keni parë tashmë videon në krye të këtij artikulli, kështu që mund ta keni atë falas). Përgjigjet janë në fund të faqes.

1) Në MB, shkurtesa NHS qëndron për Shërbimin Kombëtar ‘të’’?

 1. Njerëzimi B. Shëndeti C. Nderimi D. Familja

2) Cili personazh i Disney e lë këpucën prej qelqit në balet mbretëror?

 1. Pocahontas B. Bukuroshja e fjetur C. Hirushja D. Elsa

3) Çfarë emri i është dhënë makinerisë së rripave rrotullues në një aeroport që sjell bagazhet e kontrolluara nga aeroplani në rimarrjen e bagazhit?

 1. Hangar B. Terminali C. Konkursi D. Carousel

4) Cila nga këto marka lidhej kryesisht me prodhimin e bravave shtëpiake?

 1. Phillips B. Flymo C. Chubb D. Ronseal

5) Çekani dhe drapri është një nga simbolet më të njohur të cilës ideologji politike?

 1. Republikanizmi B. Komunizmi C. Konservatorizmi D. Liberalizmi

6) Cilat lodra janë tregtuar me shprehjen ‘Robots in Disguise’?

 1. Kukulla Bratz B. Familjet Silvaniane C. Hatchimals D. Transformuesit

7) Çfarë do të thotë fjala ‘loquacious’?

 1. i zemëruar B. bisedues C. e bukur D. e ndrojtur

8) Me çfarë merret veçanërisht obstetrika?

 1. Lindja e fëmijës B. Kockat e thyera C. Kushtet e zemrës D. Mosha e vjetër

9) Në Doctor Who, cila ishte pamja nënshkruese e mjekut të katërt, siç portretizohet nga Tom Baker?

 1. Përkulëse, mbajtëse dhe xhaketë me xhufkë B. Kapelë me cepa të gjerë dhe shall të gjatë të C. Kostum me vija dhe trenerka D. Kapelë, xhaketë kadifeje dhe këmishë me gjemba

10) Cila prej këtyre kremtimeve fetare zgjat për periudhën më të shkurtër kohore gjatë vitit kalendarik?

 1. Ramadan B. Diwali C. Kreshma D. Hanukah

11) Në pikën më të afërt, cili grup ishull është vetëm 50 milje në jug-lindje të bregdetit të Florida?

 1. Bahamas B. Ishujt e Virgjër të SHBA C. Ishujt Turk dhe Calcos D. Bermuda

12) Ndërtimi i cilit prej këtyre monumenteve të famshme përfundoi i pari?

 1. Empire State Building B. Royal Albert Hall C. Kulla Eiffel D. Kulla e sahatit ‘Big Ben’

13) Cila nga këto balena është klasifikuar si ‘balenë me dhëmbë’?

 1. Balena gri B. Balena Minke C. Balena e spermës D. Balena kurriz

14) Kush është i vetmi politikan britanik që ka mbajtur të katër ‘Zyrat e Mëdha të Shtetit’ në të njejtën kohë gjatë karrierës së tyre?

 1. David Lloyd George B. Harold Wilson C. James Callaghan D. John Major

15) Në 1718, cili pirat vdiq në betejë në brigjet e asaj që tani është Karolina e Veriut?

 1. A) Calico Jack B) Mjekër e Zezë C) Bartholomew Roberts dhe D) Kapiten Kidd

Kontrolloni përgjigjet tuaja me ato më poshtë dhe na tregoni.

Përgjigjet:
1: B, Shëndeti

2: C, Hirushja

3: D, Carousel

4: C, Chubb

5: B, Komunizmi

6: D, Transformuesit

7: B, bisedues

8: A, Lindja e Fëmijëve

9: B, kapele me cepa të gjera dhe shall shtesë i gjatë

10: B, Diwali

11: A, Bahamas

12: D, Kulla e Sahatit ‘Big Ben’

13: C, balena e spermës

14: C, James Callaghan

15: B, Mjekra e Zezë

/TheIndependent/Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara