A kanë kafshët ndjeshmëri? Mësoni zbulimin e shkencëtarëve

17:58 | 14 Prill 2019

Kafshët janë të afta të ndjejnë dhimbjen e të tjerëve, ka gjetur një studim i fundit.

Hulumtuesit që hetojnë se si funksionojnë trurin e kafshëve gjetën një rajon të njohur si korteksin cingular që aktivizohet kur një kafshë është në dhimbje fizike dhe është gjithashtu aktive kur sheh një kafshë tjetër në siklet, transmeton portali arbresh.info

Një ekip nga Holanda studioi këtë rajon të trurit dhe zbuloi se minjtë ndjejnë dhimbjen e të tjerëve njësoj sikurse edhe njerëzit.

Hulumtimet në këtë zonë mund të ofrojnë njohuri mbi çrregullimet psikiatrike ku mungesa e ndjeshmërisë është një faktor kyç, siç janë ato të vërejtura te psikopatët, thonë shkencëtarët.

Kjo mund të arrihet nëpërmjet modulimit të neuroneve të identifikuar në studimin aktual dhe emocionet që ato nxisin.

Njerëzit ndajnë të njejtat mekanizma themelorë me kafshët, sikurse minjtë ka gjetur studimi.

Studimet neuroimaging në trurin e njeriut kishin treguar se neuronet në këtë pjesë të trurit, të cilat shkaktojnë individë të ndiejnë dhimbje, riaktivizohet  kur shohim të tjerë në dhimbje.

Për herë të parë në studimin e tanishëm, hulumtuesit në Institutin Holandez për Neuroscience testuan teorinë te minjtë./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara