A do ta ndalojë moti i ngrohtë shpërndarjen e koronavirusit?

15:28 | 13 Mars 2020

Përderisa shpërthimi i koronavirusit ka marrë më shumë se 5 mijë jetë njerëzish në mbarë botën dhe po gjithnjë e më shumë kërcënues, shumë njerëz pretendojnë se me ardhjen e stinën së verës do të kalojë edhe kjo epidemi.

Sikurse edhe gripi, sëmundja e re është infeksion i frymarrjes që i përket një familje virusesh që zakonisht mbijetojnë më gjatë në mjedise të ftohta, transmeton portal arbresh.info

Shumica e njerëzve përjetojnë vetëm simptoma të butë ose të moderuar, të tilla si ethe dhe kollë, por të moshuarit dhe njerëzit me probleme shëndetësore ekzistuese mund të kenë sëmundje më të rënda, duke përfshirë pneumoni.

Virusi ka arritur në çdo kontinent përveç Antarktidës, por ende nuk ka shkaktuar shpërthime të mëdha në hemisferën Jugore.

Se a do të zhduket virusi me ardhjen e verës dhe motit të nxehtë, askush nuk e di.

Koronavirusi i ri u identifikua vetëm në fund të dhjetorit dhe shumica e shkencëtarëve thonë se thjesht nuk ka të dhëna që sugjerojnë se rastet e COVID-19 do të fillojnë të bien në mot të ngrohtë.

“Ne supozojmë se virusi do të vazhdojë të shpërndahet dhe është një shpresë e rrejshme nëse ne themi që po virusi do të zhduket gjatë motit të ngrohtë”, tha Dr. Michael Ryan, shefi i emergjencave të Organizatës Botërore të Shëndetit.

LEXO EDHE: Koronavirusi e ndal futbollin!

Dr Dale Fisher, një këshilltar i vjetër për sëmundjet infektive në Universitetin Kombëtar të Singaporit, ishte i të njejtit mendim me Ryan, duke mos shfaqur binjde se me ardhjen e kohës së mirë, do të zhduket edhe virusi.

“Ndoshta pasi të ketë kaluar për disa vjet dhe pjesa më e madhe e botës e ka pasur atë, mbase atëherë do të vendoset në një model më të ngjashëm me gripin,” tha ai. “Meqenëse nuk kemi imunitet natyral ndaj kësaj, ne jemi shumë më të prekshëm, pavarësisht nga moti.”

Virusi i ri është gjenetikisht i lidhur me SARS dhe MERS. Sindromi i Rendit Akut i Rendshëm i Rendit së pari shpërtheu në Kinë në fund të vitit 2002 dhe përfundimisht u sëmurën rreth 8,000 njerëz në të gjithë botën.

Megjithatë, ardhja e motit të ngrohtë nuk e ndaloi SARS-in. Masat e jashtëzakonshme që përfshinin mbylljen e udhëtimeve nga epiqendra në Azi dhe Kanada u morrën për të parandaluar përhapjen e sëmundjes.

Megjithëse transmetimi i SARS në  Lindjes së Mesme nuk është ndërprerë kurrë, përhapja e tij te njerëzit nga deve është kryesisht sporadike, duke shkaktuar shpërthime të kufizuara që nga identifikimi në 2012.

“Unë nuk mendoj se ka diçka që mund të themi në lidhje me sezonalitetin dhe koronavirusin bazuar në ato që kemi parë me SARS dhe MERS,” tha Michael Osterholm, drejtor i Qendrës për Kërkime të Sëmundjeve Infektive dhe Politikë në Universitetin e Minesota. “Unë kam qenë në gadishullin arabik kur SARS po përhapej në nxehtësinë 43 gradë celsius”, tha ai.

Pandemive të kaluara ndonjëherë u dashur muaj të tërë për të arritur në çdo vend të botës.

Mbikëqyrja mund të jetë gjithashtu një problem. Simptomat e COVID-19 janë të ngjashme me shumë sëmundje të tjera, përfshirë gripin, fruthin dhe malarinë, kështu që zbulimi i rasteve të virusit të ri është sfidues./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara