5 aeroportet më të rrezikshëm dhe më emocionues në botë

14:48 | 15 Qershor 2019

Në plazh, në akull, në mes të ndërtesave, në një ishull artificial: vendet më të çuditshme (dhe të rrezikshme) në tokë që shërbejnë si pista avionësh janë disa…Ku i dihet pasagjerët e aeroplanëve në aeroportin Princesha Juliana të ST Marteen (Karaibe) mund të shohin banorët që bëjnë plazh, teksa avioni që pothuajse prek kokat e tyre është mrekullia e shtatë e kësaj bote.

Nuk është e vetmja e vërtetë! Ne kemi grumbulluar pesë pistat aeroportesh që sfidojnë madhështinë dhe pozicionin e pabesueshëm: në akull, në rërë dhe në hapësirat e tilla të reduktuara manovrimi, që i bëjnë eksperiencat e udhëtimit në këto destinacione thjesht fantastike.

 1. Tenzing, Nepal

  Ka dy rekorde të pabesueshme: është 2860 metra e lartë, por pista e saj mat vetëm 460 metra (shumë pak për ngritjen e një aeroplani) dhe ka një gradient prej 12%. Përdoret mbi të gjitha nga alpinistët që shkojnë në Everest, ky është konsideruar si aeroporti më i rrezikshëm në botë, gjithashtu për shkak të kushteve klimatike.
 2. Longyearbyen, Norvegji

  E ndërtuar në një shtresë permafrosti, kjo gjurmë shërben si arkipelagu Svalbard, vendbanimi më i veriut në Tokë që ka një popullsi të përhershme civile. Vëmendje duhet t’i kushtohet arinjve (polarë), që janë kaq fantastik kur shihen, qoftë edhe nga avioni.
 3. Kansai, Japoni

  Për shkak se ky aeroport, shërben kryesisht në qytetin e Osakës, Kiotos dhe Kobesë është në fakt një ishull artificial, tre km larg nga kontinenti, me të cilin lidhet nëpërmjet një ure dy nivelesh.
 4. Congonhas, Sao Paulo

  Rrethuar nga ndërtesat civile, aeroporti në zemër të São Paulos ofron sfida unike për pilotët. Në vitin 2007, një avion nuk arriti të bënte manovrim dhe u rrëzua në një ndërtesë, duke shkaktuar një tragjedi të madhe për Brazilin, pasi nuk kishte të mbijetuar nga aksidenti (dhe fatkeqësisht nuk ishte hera e parë që ndodhi).
 5. Aeroporti Pegasi, Antarktidë

  Këtu edhe ulja ndodh në akull! Sallat dhe hapësirat janë gati për të mirëpritur udhëtarët dhe mallrat, por ato arrijnë vetëm në pranverë, kur e lejon koha.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara