10 vjeçarja e cila lindi pa duar, fiton çmimin e parë e të shkruarit me dorë

14:22 | 24 Prill 2019

Një vajzë 10-vjeçare, e cila ka lindur pa duar, ka provuar se ajo mund të kryejë detyra si edhe të tjerët ose edhe më mirë.

Sara Hinesley fitoi çmimin “Nicholas Maxim” në konkursin e shkrimeve të “Zaner-Bloser 2019”, shkruan CNN përcjell portali arbresh.info.

Çmimi i jepet një studenti me njohuri të kufizuara, ose një paaftësi intelektuale, fizike ose zhvillimore. Gjyqtarët e pranishëm ishin terapistët profesionistë.

Sara mban një laps midis skajeve të krahëve për të shkruar. Gjeneratori i tretë në Shkollën Katolike Rajonale të Shën Gjonit në Frederick, Maryland, tha se kur mësuesi i saj e mësoi atë për herë të parë si të shkruante në mënyrë kursive, ajo gjeti se kishte një talent të natyrshëm për të.

“Mendova se ishte e lehtë, dhe praktikoja në shkollë,” tha Sara.

Edhe pse nuk ka vendosur ende se çfarë do të bëjë me çmimin prej $ 500, ajo shpreson që fëmijët e tjerë me aftësi të kufizuara do të frymëzohen nga historia e saj.

“Ndihem krenare dhe shpresoj që të tjerët që kanë sfida të mësojnë nga unë, se nëse përpiqeni në maksimum, ju mund t’ia dilni, tha Sara.

Nëna e saj, Cathryn Hinesley, tha se ishte e kënaqur kur Sara fitoi çmimin.

“Sara është një vajzë shumë e pavarur”, tha Hinesley. “Ajo është shumë strategjike në të menduarit e saj dhe ajo vetëm shifër një mënyrë për të përfunduar çdo detyrë.”

Përveç shkrimit, Sara pëlqen të krijojë art, të ngasë biçikletën e saj, të lexojë dhe të notojë.

Familja pa vështirësi në marrjen e duarve protezë për të, por përfundimisht vendosi se Sara po bën mirë pa të.

“Ajo është aq e mahnitshme dhe funksionale pa prosthetikë që me të vërtetë nuk ka nevojë t’i përdorë,” tha nëna e Sarës. / arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara