Ylli i dashur spanjoll Camilo Sesto vdiq në moshën 72 vjeçare

10:20 | 9 Shtator 2019

Këngëtari spanjoll Camilo Sesto ka vdekur, një javë para publikimit të albumit të tij të ri.

Superylli i viteve 1970 dhe 1980, i cili po përgatitej për një turne të madh amerikan, ishte 72 vjeç, transmeton arbresh.info.

Producenti dhe autori i këngëve të njohura, Sesto së pari shijoi suksesin me hitin Algo de mi dhe vazhdoi të regjistrojë klasikë romantike në gjuhën spanjolle si Quieres Ser Mi Amante? dhe Vivir Así Es Morir De Amor.

Ai gjithashtu shijoi suksesin teatral si ylli i versionit spanjoll të Jezu Krishtit Superstar në mesin e viteve 1970.

Gjatë karrierës së tij, ai shiti më shumë se 180 milion albume në të gjithë botën.

Duke konfirmuar lajmin për vdekjen e tij të Dielën (08Sep19), familja e Sesto shkruan: “Të dashur miq,  me shumë keqardhje ju informojmë se artisti ynë i madh dhe i dashur Camilo Sesto na ka lënë. Pushoni në paqe”.

Raportet sugjerojnë se ai vdiq nga arrestimi kardiak në një spital në Madrid, Spanjë.

Antonio Banderas dhe Kryeministri Spanjoll Pedro Sanchez ishin ndër miqtë e parë dhe fansat që përshëndetën këngëtarin në mediat sociale.

Aktori shkroi: “Nga Ya No Puedo Mas e deri te shkëmbi i operës Jezu Krisht Superstari, ai na lë me shumë këngë emblematike që përbëjnë fonogramin e jetës sonë dhe se koha nuk do të heq. Pusho në Paqe, Camilo Sesto.”

Sanchez shkroi: “Me zërin e tij të vërtetë, si këngëtar dhe kompozitor, ai arriti të ishte një nga artistët më të dashur dhe universal. Spanja dhe e gjithë Amerika Latine vajtojnë për humbjen e Camilo Sesto”./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara