Sakrificat radikale që aktorët kanë bërë për rolet e tyre

17:41 | 13 Dhjetor 2019

Shumë prej nesh mendojnë që aktrimi është gjëja më e lehtë që mund të bëjë njeriu.

Këta aktorë dhe aktore të përzgjedhura e dëshmojnë të kundërtën, se jo të gjithë janë të prirë për këtë sfidë, pasi që përmban edhe sakrifica radikale siç janë këto të Juliette Binoche, Marlon Brando e Christian Bale, transmeton portali arbresh.info.

Juliette Binoche

Juliette Binoche sapo ka zbuluar se ajo jetoi për një kohë në rrugë për të përgatitur rolin e saj në filmin e vitit 1991 “Dashnorët e Pont-Neuf”. Aktorja, 55 vjeçe, ka thënë se ndiqte këshillat e shkrimtarit dhe regjisorit Leos Carax: “Ai më kërkoi të kisha një përvojë të vërtetë, kështu që unë bëra atë. Kam jetuar pak situata të rrezikshme, por isha mirë. Ishte një angazhim për filmin”.

Richard Gere

Diçka e ngjashme jetoi Richard Gere për filmin e tij ‘Invisibles’ (2015), ku luajti një person të pastrehë. Një nga skenat u xhirua me Gere si një lypës i vërtetë nëpër rrugët e Manhattan që kaloi pa u vënë re nga këmbësorët. Ai urinoi në rrugë, i kërkoi lëmoshë dhe madje një grua i ofroi një copë pica pa e kuptuar se ishte aktori i ‘Pretty Woman’.

Jack Nicholson

Në filmin “Dikush fluturoi mbi folenë e kuzhinës” (1975), i përqendruar në një spital mendor, Jack Nicholson dhe një pjesë e kastit, si edhe Danny DeVito ata shkuan në një klinikë të vërtetë për të parë në dorën e parë sjelljet e pacientëve të vërtetë, të cilët më pas duhej të sillnin në ekran. Diçka që ia vlente pasi Nicholson mori Oskarin për aktorin më të mirë për këtë film në 1976.

Daniel Day-Lewis

Një tjetër nga aktorët më të njohur për angazhimin e tyre në rolet e tyre është Daniel Day-Lewis. Në filmin ‘Këmba ime e majtë ’(1989) aktori luajti një personazh me paralizë cerebrale dhe për këtë Day-Lewis vizitoi një klinikë të specializuar në këtë lloj pacientësh për disa javë. Përveç kësaj, gjatë xhirimeve, ai asnjëherë nuk u ngrit nga karroca në mënyrë që të mos linte personazhin, duke e mbajtur qëndrimin e tij të shtrënguar gjatë gjithë kohës, gjë që i kushtoi atij frakturën e dy brinjëve.  Për ‘I fundit i Mohikanëve’ (The last Mohican, 1992), ’(1992), aktori jetoi me muaj të tërë para se të xhironte në pyll, ku gjuante dhe peshkonte ushqimin e tij, ashtu si dhe karakteri i tij.

Natalie Portman

Një nga rolet më të kërkuara që Natalie Portman duhej të luante ishte ajo e balerinës Nina Sayers në “Black Swan” (2010). Aktorja iu nënshtrua një rutine të rreptë prej tetë orësh në ditë për gjashtë muaj në javë për 12 muaj, përveç imponimit të një diete të rreptë.

Christian Bale

Nëse ekziston një ekspert në ndryshime drastike, është Christian Bale, veçanërisht në lidhje me peshën. Për filmin ‘Makinisti’ (2004), aktori humbi 28 kilogramë me një dietë katër-mujore që konsistonte në konsumimin e vetëm ujit, një mollë dhe një filxhan kafe çdo ditë dhe, herë pas here, uiski. Kur filluan xhirimet, pesha e tij ishte vetëm 54 kg, dhe aktori ishte praktikisht i panjohshëm. Për rolin e tij në  ‘Mashtrimi i madh amerikan’(2013) ishte krejt e kundërta: ai fitoi 20 kilogram.

Jennifer Lawrence

Aftësia e saj me harkun në “Lojërat e urisë” nuk është i lindur për Jennifer Lawrence. Aktorja u stërvit për muaj me radhë nga Khatuna Lorig, një medalje e njohur e Olimpiadës Gjeorgjiane me hark.

Heath Ledger

Për të sjellë në jetë personazhin e tij portreti Joker në filmin “Knight Dark” (2008), Heath Ledger u mbyll në një dhomë hoteli në Londër për një muaj, duke shmangur kontaktin me pjesën e jashtme. Gjatë asaj kohe aktori përsosi lëvizjet, zërin, të qeshurën dhe detaje të tjera të karakterit të tij. I gjithë procesi u regjistrua në ditarin e tij. Menjëherë pasi përfunduan xhirimet, Ledger u shfaq i vdekur në apartamentin e tij në New York për shkak të një mbidozimi të ilaçeve.

Marlon Brando

Në filmin e tij të parë, “Burrat” (1950), Marlon Brando luan një veteran të luftës i paralizuar. Për të hyrë në rol si emocionalisht, psikologjikisht dhe fizikisht, aktori kaloi një muaj në një shtrat spitalor./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara