Miloš Forman: Regjisori i cili solli frymën e rebelimit anti-sovjetik në Hollivud

13:22 | 14 Prill 2018

Prodhuesi i filmave çekë krijoi një karrierë të shkëlqyer pas kapërcimit të pengesave të komunizmit të pasluftës në atdheun e tij dhe në Hollivud, ku ai u arratis.

Inspirimi hyjnor i çmendurisë, ambiguiteti, kreativiteti, mendja më e lartë, mbulimi dhe legjitimiteti që ajo jep për të protestuar kundër shtypjes dhe ngacmimit – këto ishin idetë me të cilat vepronte Miloš Forman në punën e tij të jashtëzakonshme, transmeton portali arbresh.info.

Ai ishte emigracioni i valës së re çeke që solli frymën e rebelimit anti-sovjetik në Hollivud dhe bëri strategjitë e tij të komplikuara komike dhe lule pasioni humanist në dhjetëra mënyra të ndryshme.

Ai gjithashtu u bë një nga shumë regjisorët, puna e të cilëve u formua duke punuar me skenaristin e madh Jean-Claude Carrière.

Forman studioi skenografinë në Akademinë e Arteve Performuese në Pragë dhe suksesi i tij i parë ishte “Blonde in Love” (1965) i cili, si kaq shumë në kulturën e pop-it nga perëndimi, caktohen në pakënaqësinë romantike dhe erotike, si dhe shqetësimin social të të rinjve.

Dy filmat e tij më të njohur janë The People VS Larry Flint (1996) si dhe Man on the Moon (1999).

Ai vdiq dje në moshën 86 vjeçare./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale