Kinematografia në zi, ndahet nga jeta Gjergj Xhuvani

15:33 | 14 Gusht 2019

Regjisori dhe skenaristi i njohur Gjergj Xhuvani ka ndërruar sot jetë në Romë. Mësohet se 56-vjeçari vuante prej kohësh nga një sëmundje e rëndë.

Që nga viti 1986 deri në vitin 1990 ai punoi si asistent regjisor në shumë filma, ndërsa në vitin 1991 realizoi filmin e tij të parë “Bardhë e Zi”.

Xhuvani do të mbahet mend më së shumti për filmat  “Lindje, Perëndim, Lindje”, “I dashur Armik” dhe “Dashuria e Fundit”, që rezultuan produksione të sukseshme.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara