Gjykatësi brazilian urdhëron Netflix të heqë filmin që portretizon Jezusin si homoseksual

14:20 | 10 Janar 2020

Komedia kontroverse e Netflixit kur Jezu Krishti portretizohet si homoseksual është urdhëruar të ndalohet transmetimi si pjesë e një procesi gjyqësor nga një grup katolik.

Netflix u urdhërua të hiqte “Tundimin e parë të Krishtit”, një special të Krishtlindjes nga grupi i komedisë braziliane Porta dos Fundos, nga platforma e tij të mërkurën, transmeton portali arbresh.info.

Organizata Konservatore Katolike Associacao Centro Dom Bosco de Fe e Kultura kishte pretenduar se filmi “sulmonte mbrojtjen e lirisë fetare” me paraqitjet e tij fyese të Familjes së Shenjtë.

“Pasojat e përhapjes dhe shfaqjes së këtij” prodhimi artistik “… ka më shumë të ngjarë të provokojnë dëme më serioze dhe të pariparueshme sesa pezullimi i filmit”, tha gjykatësi i gjykatës shtetërore Benedicto Abicair.

Filmi i zemëroi të krishterët konservatorë duke e përshkruar Jezusin si një homoseksual duke sjellë në shtëpi një djalë në familjen e tij: një Jozef kokëtrashë dhe një Mari epshore.

Pas publikimit të tij muajin e kaluar, filmi u prit në mënyrë të diskutueshme, me peticione për ta hequr atë duke fituar mbi dy milionë nënshkrime./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara