Charles Dickens, për shkak të dashnores u përpoq të dërgonte gruan në një çmendinë

14:57 | 27 Shkurt 2019

Shkrimtari i njohur Charles Dickens, i cili njihet  për përshkrimet mbi gjendjen e varfër të Britanisë gjatë epokës viktoriane, u përpoq të dërgonte gruan një azil mendor, vetëm që të jetonte i lirë me të dashuren e tij 18 vjeçare.

Ndarja e Dickens nga gruaja Catherine në vitin 1858 pas më shumë se dy dekadave të martesës dhe dhjetë fëmijëve së bashku është e dokumentuar mirë, siç është edhe çështja e tij me aktoren 18-vjeçare Ellen Ternan. Por llogaritë deri më tani janë përqendruar në anën e tij të tregimit që prireshin ta përshkruanin atë si një njeri familjar, transmeton portali arbresh.info

Shoqëria viktoriane nuk e favorizonte divorcin dhe procesi gjithnjë u besonte më shumë burrave se grave. Ishte shumë më e lehtë për burrat që të merrnin divorc, nëse gruaja i kishte tradhëtuar, sesa anasjelltas.

Në një deklaratë që ai lëshoi në atë kohë për të trajtuar ndarjen, Dickens e ndëshkoi gruan me shkrim: “Unë vë re se karakteri i gruas sime i ka kthyer fëmijët në njerëz të tjerë”.

Por analiza e 98 letrave, zbuluar nga John Boëen nga Departamenti i Gjuhës Angleze dhe Letërsia e lidhur me Universitetin e Jorkut, jep ngjyra tjera rreth problemit.

“Ajo që zbulova ishte e detajuar dhe tronditëse. Për njohuritë e mia, unë jam akademiku i parë që shkruaj dhe i analizoj këto letra. Ishte një moment që më kaplonte në fyt”, tha ai përmes një deklarate.

Letrat tregojnë se Dickens u përpoq të burgosë gruan e tij. Ata u shkruan nga Edëard Dutton Cook, fqinji i ardhshëm i Catherinit në Camden, në veri të Londrës, ku jetonte pas ndarjes së saj nga romancieri i famshëm. Ata japin informacion të detajuar rreth Dickens, Catherine dhe Ternan që Catherine tregoi për të afërmin e saj si ajo ishte duke vdekur nga kanceri, 20 vjet pas ndarjes nga burri i saj.

Zbulimi i rëndësishëm vjen në një letër nga janari i vitit 1879, Catherine vdiq në nëntor të të njëjtit vit – në të cilën Cook shkruan: “Më në fund, ai e kuptoi se e kish humbur atë. Kishin dhjetë fëmijë duke u rritur dhe ai përpiqej që të mbyllte atë në azil. Sa gjë e ligë! Megjithatë, edhe pse me ligjin në anën e tij, ai nuk ia arriti qëllimit”.

Mjeku që u ngrit në Dickens besohet të jetë Thomas Harrington Tuke, mbikëqyrës i Manor House Asylum në Chisëick midis 1849 dhe 1888.

Ata besohej se ishin miq të mirë, deri në kohën kur marrëdhëniet e tyre u ftohën dhe Dickens e quajti atë “ qenie të mjeruar” dhe “mjek gomar”.

“Biografët dhe dijetarët që kanë njohur sjelljet e Dickensit në atë kohë, nuk kanë dhënë këtë detaj, por tani duket se ai madje u përpoq të përkulë ligjin për të vendosur gruan e tij dhe nënën e fëmijëve të tij në një azil të çmendur, pavarësisht mendësisë së saj të dukshme,” Bowen tha.

“Në disa mënyra është një histori mbi fuqinë njerëzore. Është gjithashtu histori e manipulimit dhe histori për profesionistët që qëndrojnë kundër të pasurve dhe të fuqishme”, shtoi ai./Përgatiti: Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara