“Pelerina e padukshme”, materiali që i bën objektet dhe njerëzit të jenë të padukshëm

21:26 | 16 Nëntor 2019

Një kompani që merret me prodhimin e rrobave të kamufluara ushtarake, ka arritur të krijon një material që i bën objektet apo njerëzit të jenë të padukshëm.

Kompania HyperStealth Biotechnology ka bërë të ditur se materiali i tyre i ri, njihet si Quantum Stealth apo “pelerina e padukshme”, transmeton Telegrafi.

Ajo funksionon në atë mënyrë që shpërndanë rreze nëpër objekt, duke bërë që të krijohet një hapësirë e ngjashme me atë ku është vendosur “pelerina”, derisa personi apo objekti prapa saj të mos duket fare.

Bëhet fjalë për kompaninë me seli në British Columbia të Kanadasë, që së fundmi ka shpërndarë një seri të videove mbresëlënëse që i bënë materialet e tejdukshme si helmetat, kapelat madje edhe njerëzit.

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara