Vullkani shkakton perëndim vjollcë të diellit nëpër glob

10:55 | 18 Shtator 2019

Shpërthimi i një vullkani mijëra kilometra larg mund të bëjë që lindja e diellit dhe perëndimi i diellit të jenë më shumë-ngjyrësh, sipas hulumtuesve në Universitetin e Colorado Boulder.

Një ekip në shkollë vuri në dukje se gjatë verës, lindja dhe perëndimi i diellit kanë pasur më shumë një ngjyrë vjollcë për ta, transmeton portali arbresh.info.

Ata dërguan një tullumbace me lartësi të lartë për të mbledhur mostra të grimcave në stratosferën e Tokës, sipas një njoftimi nga shkolla javën e kaluar.

“Këto grimca, ose aerosole, shpërndajnë rrezet e diellit ndërsa kalon nëpër ajër, i cili në kombinim me thithjen e dritës nga shtresa e ozonit, jep lindje të diellit dhe diellit atë nuancë të purpurt”, thuhet në njoftim.

Më 22 qershor, vullkani rus i quajtur Raikoke shpërtheu, duke dërguar hi dhe gaze vullkanike nga krateri i tij i gjerë 700 metra në atmosferë. Shpërthimi ishte aq i madh sa mund të shihej nga astronautët në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor, tha NASA në një deklaratë.

Në një muzg normal, jo-vullkanik, drita nga dielli duhet të udhëtojë nëpër një sasi të konsiderueshme të atmosferës së Tokës, dhe drita blu shpërndan nga aerosolet me të cilat ndeshet.

Kjo do të thotë se më pak dritë blu i arrin sytë nga drejtimet afër diellit, duke bërë që qielli të shfaqet portokalli dhe i kuq.

Kur aerosolet vullkanike janë të pranishme në stratosferë, drita blu e shpërndarë nga aerosolet më afër sipërfaqes së Tokës mund të shpërndahet përsëri, këtë herë drejt syve dhe kamerave tona.

Kjo dritë blu përzihet me dritën e kuqe tashmë të ardhur nga dielli, duke i dhënë një qielli një ngjyrë vjollcë.

Lars Kalnajs, bashkëpunëtor i kërkimit shkencor në Laboratorin e Fizikës Atmosferike dhe Hapësinore në shkollë, drejtoi projektin dhe tha se kjo shpërthim nuk është shkak për shqetësim, por paralajmëron se duhet të përgatitemi për një më të madh./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara