Rritet deficiti tregtar i SHBA-së në nivel 10 vjeçar

15:14 | 6 Dhjetor 2018

Deficiti tregtar i Shteteve të Bashkura të Amerikës u rrit në një nivel 10-vjeçar në tetor, ndërsa eksportet e sojës vazhduan të bien dhe importet e mallrave të konsumit u rritën në një rekord të lartë, duke sugjeruar se masat e tarifave të administratës Trump për të zvogëluar hendekun tregtar kanë qenë joefektive.

Departamenti i Tregtisë tha të enjten se deficiti tregtar u rrit 1.7 për qind në 55.5 miliardë dollarë, niveli më i lartë që nga tetori i vitit 2008. Hendeku i tregtisë tani është zgjeruar për pesë muaj. Të dhënat për muajin shtator u rishikuan për të treguar deficitin në 54.6 miliardë dollarë në vend të 54.0 miliardë dollarë të raportuara më parë.-përcjell arbresh.info

Deficiti tregtar i mallrave të ndjeshme politike me Kinën u rrit 7.1 për qind në një rekord prej 43.1 miliardë dollarë në muajin tetor.

Shtetet e Bashkuara janë të mbyllura në një luftë të hidhur tregtare me Kinën. Uashingtoni ka vendosur tarifa për 250 miliardë dollarësh të importeve kineze për të detyruar lëshime në një listë kërkesash që do të ndryshonin kushtet e tregtisë midis dy vendeve.

Kina është përgjigjur me tarifat e importit për mallrat e SHBA, përfshirë sojen. Presidenti Donald Trump ka kërcënuar gjatë ndaj suficitit tregtar të Kinës me Shtetet e Bashkuara, dhe e akuzon Pekinin se nuk ka luajtur në mënyrë të drejtë në tregti.

Përveç detyrave mbi mallrat kineze, Uashingtoni ka goditur tarifat për importin e çelikut dhe aluminit në Shtetet e Bashkuara këtë vit. Të shtunën e kaluar, Trump dhe presidenti kinez Xi Jinping ranë dakord të ndalojnë vendosjen e më shumë tarifave për 90 ditë, ndërsa ata negociojnë një marrëveshje për t’i dhënë fund mosmarrëveshjes tregtare.

Ekonomistët e anketuar nga Reuters kishin parashikuar që deficiti i përgjithshëm tregtar të rritet në 55,0 miliardë dollarë në muajin tetor. Kur u përshtatën për inflacionin, deficiti tregtar i mallrave u rrit në 87.9 miliard dollarë në tetor nga 87.2 miliardë dollarë në shtator. E ashtuquajtura deficiti i tregtisë së vërtetë është mbi mesataren për tremujorin e tretë.

Kjo sugjeron se tregtia ndoshta do të jetë një tërheqje e produktit të brendshëm bruto në tremujorin e katërt dhe shton shpenzimet e dobëta të banimit dhe të biznesit në raportet e pajisjeve duke sinjalizuar një ngadalësim të rritjes ekonomike. Tregtia zbriti 1.91 pikë përqindjeje nga rritja e PBB-së në tremujorin korrik-shtator.

Vlerësimet e rritjes për tremujorin e katërt janë rreth një normë vjetore prej 2.8 për qind. Ekonomia u rrit me një ritëm prej 3.5 për qind në tremujorin e tretë.

Në tetor, eksportet e mallrave dhe shërbimeve ranë 0.1 për qind në 211.0 miliardë dollarë. Eksportet e sojës, të cilat janë vënë në shënjestër nga Kina në mosmarrëveshjen tregtare, ranë 0.8 miliardë dollarë. Eksportet e avionëve civilë dhe motorëve ra gjithashtu.

Por eksportet e naftës dhe mallrave të konsumit ishin më të lartat në rekord. Një dollar i fortë ndoshta është duke përmbajtur rritjen e përgjithshme të eksporteve.

Importi i mallrave dhe shërbimeve u rrit prej 0.2 për qind në 266.5 miliardë dollarë, një nivel i lartë. Importet e mallrave të konsumit u rritën me 2.0 miliardë dollarë në një rekord të lartë prej 57.4 miliardë dollarë, të rritura nga një rritje prej 1.5 miliardë dollarësh në importet e preparateve farmaceutike.

Importi i automjeteve motorike ishte më i larti në muajin tetor, si dhe importet e mallrave të tjera.

Importet po nxiten nga kërkesa e fortë e brendshme, si dhe nga dollari i fortë, i cili po i bën më të lirë çmimet e mallrave të importuara, ndoshta duke kompensuar ndikimin e tarifave./         Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara