Recesioni në Itali nxit frikën globale të ngadalësimit të rritjes së normës së interesit

10:31 | 1 Shkurt 2019

Një recesion në Itali dhe rritje e dobët në të gjithë Evropën mund të detyrojnë Bankën Qendrore Evropiane të përjashtojë rritjen e normës së interesit këtë vit.

Italia ra në recesion në tremujorin e katërt të vitit 2018, sipas të dhënave të publikuara të enjten. Vendet që përdorin monedhën euro kolektivisht gjeneruan një rritje vjetore prej vetëm 1.2% gjatë tre muajve të fundit të vitit, nga 1.6% në tremujorin e mëparshëm.-përcjell arbresh.info

Andrew Kenningham, ekonomisti kryesor i Evropës në Capital Economics, tha se të dhënat “konfirmojnë se rajoni ka humbur shumë vrull”.

“Ne presim që BQE të zvogëlojë parashikimet e rritjes së PBB-së … dhe të bëjë të qartë se nuk pritet të rrisë normat deri në vitin e ardhshëm në fillim,” shtoi ai. BQE e ardhshme do të takohet për të vendosur politikën në mars.

Ka prova në rritje për një ngadalësim të ekonomisë globale të shkaktuar nga lufta tregtare midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës dhe pasigurisë mbi Brexit.

Të mërkurën, Rezerva Federale e SHBA.-së sinjalizoi se do të rrëzojë planet e saj për të rritur normat e interesit këtë vit, për shkak të rritjes së pasigurisë ekonomike.

Kryetari Jerome Powell u tha gazetarëve se banka qendrore “mund të mbështesë më së miri ekonominë duke qenë i durueshëm dhe duke vlerësuar opinionin përpara se të bëjë ndonjë rregullim të ardhshëm në politikë”.

Shumë nga bankat qendrore më të mëdha në botë po fillojnë vetëm të ndërpresin programet stimuluese të nisura pas krizës globale financiare. Normat e interesit të vendosur nga BQE mbeten shumë të ulëta dhe banka qendrore ende nuk ka filluar të lëshojë 2.6 trilionë dollarë në stimul të jashtëzakonshëm të injektuar në ekonomi që nga viti 2015.

Kritikët thonë se lë bankën qendrore me aftësi shumë të kufizuar për t’u përgjigjur në rritjen më të ngadalshme.

Kenningham tha se tkurrja prej 0.2% në Itali gjatë tremujorit të katërt ishte më e keqe se sa pritej. Franca dhe Spanja kanë tejkaluar pritjet, por jo të mjaftueshme për të kundërshtuar prirjen më të gjerë.

“Ky ishte një fund zhgënjyes për vitin,” tha ai. “Dhe me sondazhet e biznesit që kanë rënë më tej në dhjetor dhe janar, fillimi i vitit 2019 nuk duket më mirë.”/Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara