Në këtë vend të BE-së nuk ua mban xhepi të pini alkool, thotë Eurostat

23:26 | 8 Shtator 2019

Finlanda është renditur si vendi me me çmimet më të kushtueshme të pijeve alkoolike.

Të dhënat e lëshuara së fundmi nga Eurostat e vendosin vendin skandinav në krye të listes që prin për çmimet e larta mbi pijet alkoolike, transmeton portali arbresh.info

Vlera e secilit vend në indeks llogaritet në lidhje me mesataren e BE-së dhe koston e jetesës.

Janë pikërisht çmimet e larta që shtyejnë finlandezët të udhëtojnë drejt Estonisë për një gotë alkool.

Mendohet se kjo tregti u ndikua kur Estonia rriti taksën e saj të ngrirë në përpjekje për të trajtuar nivelet e larta të konsumit. Kjo ngriti çmimin e alkoolit në Estoni dhe inkurajoi vendasit të kalojnë në Letoni në kërkim të pijeve të lira, transmeton portali arbresh.info

Kjo ngriti çmimin e alkoolit në Estoni dhe inkurajoi vendasit të kalojnë në Letoni në kërkim të pijeve të lira.

Jashtë bllokut, në vende të tilla si Norvegjia dhe Islanda, çmimet janë edhe më të larta.

Renditja është si më poshtë:
Islanda
Norvegjia
Finlanda
Irlanda
Suedia
Greqia
Britania e Madhe
Estonia
Danimarka
Zvicra
Malta
Latvia
Belgjika
Qipro
Portugalia
Austria
Kroacia
Holanda
Italia
Franca
Lituania
Lukesemburgu
Slovenia
Slovakia
Gjermania
Polonia
Cekia
Hungaria
Bulgaria
Romania./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara