Moscovici bën thirrje për ‘përpjekje shtesë’ nga Roma për buxhetin italian

10:01 | 6 Dhjetor 2018

 Qeveria e Italisë është në rrugën e duhur përderisa ajo po punon për buxhetin e saj, por ka nevojë të bëjë “një përpjekje shtesë”, tha të enjten komisioneri evropian i ekonomisë Pierre Moscovici.

“Ne jemi në rrugën e duhur, por ne duhet të vazhdojmë të bëjmë përparim,” tha Moscovici. “Por u them miqve të mi italianë: gjithçka që lejon pakti, do ta keni atë. Fleksibilitetin, do ta keni atë. “-pëecjell arbresh.info

“Por të jeni të vetëdijshëm, një gjë që unë nuk mund të bëj është të injorojë rregullat. Kjo do të thotë të bëjmë një përpjekje shtesë. ”

Komisioni Evropian ka hedhur poshtë buxhetin ekspansionist të Italisë dhe i ka bërë thirrje Romës të bëjë ndryshime për të parandaluar një procedurë disiplinore që mund të çojë në gjoba.

Qeveria e Italisë do të bëjë të enjten një vlerësim përfundimtar të kostove të masave kryesore të përfshira në buxhetin e saj të vitit 2019, tha zëvendëskryeministri Matteo Salvini./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara