Kina ende nuk ofron detaje të reja për bisedimet me Amerikën

08:28 | 6 Dhjetor 2018

 Samiti midis presidentit kinez Xi Jinping dhe homologut të tij amerikan Donald Trump në Argjentinë ishte “miqësor dhe i sinqertë” dhe do të ndihmonte në shmangien e tensioneve të mëtejshme tregtare, tha një diplomat i lartë kinez të enjten, por nuk ofroi detaje të reja mbi bisedimet.

Të dy udhëheqësit mbajtën diskutime të larta në anët e takimit të G20 në Buenos Aires javën e kaluar dhe ranë dakord për një armëpushim në luftën e tyre tregtare.-përcjell arbresh.info

Këshilltari i Shtetit, Wang Yi, diplomati më i lartë i qeverisë kineze, tha se bisedimet rreth fërkimeve tregtare kanë qenë jashtëzakonisht pozitive dhe konstruktive, duke ndihmuar në arritjen e një konsensusi që duket të jetë i mirë për Kinën dhe Shtetet e Bashkuara.

Xi dhe Trump kishin “shkëmbime të thella në një atmosferë miqësore dhe të sinqertë”, duke vendosur drejtimin për një zgjidhje të duhur të problemeve mes dy vendeve, tha Wang, në një deklaratë të mbajtur në faqen e internetit të ministrisë së jashtme.

“Të dy palët ranë dakord që së bashku të promovojnë marrëdhëniet mes dy vendeve . duke u bazuar në koordinimin, bashkëpunimin dhe stabilitetin dhe të nxisin shkëmbimet dhe bashkëpunimin në fusha të ndryshme në të dy vendet për të arritur rezultate edhe më të mëdha”, shtoi ai.

“Diskutimet mbi çështjet ekonomike dhe tregtare midis dy palëve ishin shumë pozitive dhe konstruktive dhe arritën një konsensus parimor”.

Ky konsensus përfshinte parandalimin e përhapjes së fërkimeve tregtare, kthimin në dialog për zgjidhjen e çështjeve dhe një synim të përbashkët të bashkëpunimit për të përfituar ekonominë globale, tha Wang.

“Të gjitha këto ndihmojnë për të mbrojtur interesat legjitime të Kinës dhe janë gjithashtu në interes të Shteteve të Bashkuara dhe madje edhe më shumë janë në përputhje me pritjet e bashkësisë ndërkombëtare”, shtoi ai.

Të dy vendet e kanë goditur njëri-tjetrin me tarifa për mallrat me vlerë qindra miliarda dollarë në sektorë nga automobila në bujqësi dhe energji, duke e zvogëluar tregtinë dhe duke riorganizuar zinxhirët e furnizimit global.

Shtetet e Bashkuara kanë ngarkuar detyrime shtesë midis 10 dhe 25 për qind në 250 miliardë dollarë të mallrave kineze këtë vit si dënim për atë që e quan praktikat tregtare të padrejta të Kinës. Kina është përgjigjur me tarifat e veta.

Por si pjesë e armëpushimit të dakorduar nga Xi dhe Trump, Shtetet e Bashkuara nuk do të rrisin tarifat më 1 janar, kështu që bisedimet e mëtejshme mund të bëhen.

Wang tha se faktet do të provojnë se interesat e përbashkëta midis Kinës dhe Shteteve të Bashkuara janë më të mëdha se dallimet tona dhe bashkëpunimi duhet të jetë më i madh se fërkimi.

Megjithatë ai nuk ofroi detaje të reja për atë që Kina kishte rënë dakord me Shtetet e Bashkuara.

Shtëpia e Bardhë ka thënë se Kina është zotuar të fillojë blerjen e më shumë produkteve amerikane dhe heqjen e barrierave tarifore dhe jo tarifore, ndërkohë që fillon bisedimet mbi ndryshimet strukturore në lidhje me transferimet e detyruara teknologjike dhe mbrojtjen e pronësisë intelektuale.

Ministria e Tregtisë e Kinës do të mbajë të enjten lajmin e përjavshëm të lajmeve, ku mund të ofrojë më shumë detaje rreth kuptimit të asaj që ishte pranuar nga Kina./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale