Kina dhe SHBA do të mbajnë bisedime për tregtinë në Pekin më 7-8 janar

10:05 | 4 Janar 2019

Kina dhe Shtetet e Bashkuara do të mbajnë bisedime tregtie të nivelit të ministrisë në Pekin më 7-8 janar, pasi të dy palët do të përfundojnë një mosmarrëveshje që po shkakton dhimbje në rritje në të dyja ekonomitë dhe në tregjet financiare globale.

Të dy vendet janë mbyllur në një luftë tregtare për pjesën më të madhe të vitit të kaluar, duke prishur rrjedhën e qindra miliardë dollarësh të mallrave dhe duke ngritur frikën e një ngadalësimi ekonomik botëror.-përcjell arbresh.info

Një ekip pune që udhëhiqet nga Zëvendësi i Përfaqësuesit të Tregtisë së SHBA Jeffrey Gerrish do të vijë në Kinë për të pasur “diskutime pozitive dhe konstruktive” me homologët kinezë, tha ministria e tregtisë së Kinës në një deklaratë në faqen e saj të internetit.

Ministria tha se të dy palët “konfirmuan” datat në një telefonatë të premten në mëngjes, por nuk ofruan detaje të tjera.

Në një samit në Argjentinë në fund të vitit të kaluar, Presidenti i SHBA, Donald Trump dhe presidenti kinez Xi Jinping ranë dakord për një armëpushim, duke vendosur të ndalojë vendosjen e më shumë tarifave për 90 ditë duke filluar nga 1 dhjetori, ndërsa ata përpiqen të negociojnë një marrëveshje.

Tani Kina dhe Shtetet e Bashkuara përballen me një afat kyç të marsit për bisedimet për t’i dhënë fund luftës së dëmshme tregtare, ose Uashingtoni mund të vazhdojë me një rritje të mprehtë në tarifat e SHBA për mallrat kineze fillimisht të vendosura për 1 janar dhe Pekini mund të hakmerret.

Trump ka thënë se bisedimet për një marrëveshje po përparojnë mirë, por është e paqartë nëse Pekini do të japë dorëheqjen ndaj kërkesave kyçe të SHBA-së mbi pabarazitë tregtare, aksesin në treg dhe abuzimet e pretenduara kineze mbi pronën intelektuale.

Të dhënat këtë javë treguan një humbje të theksuar të momentit në dy ekonomitë më të mëdha të botës në fund të vitit të kaluar.

Aktiviteti i fabrikës së SHBA u ngadalësua më shumë se sa pritej në dhjetor, sipas Institutit për Menaxhimin e Furnizimit (ISM), ndërsa të dhënat kineze të hënën treguan aktivitetin prodhues të tij të kontraktuar për herë të parë në më shumë se dy vjet./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara