Franca do të taksojë gjigantët dixhital nga 2019 edhe nëse nuk ka marrëveshje të gjerë në BE

15:40 | 6 Dhjetor 2018

Ministri i Financave Bruno Le Maire tha të enjten se Franca do të taksojë gjigantët dixhital në nivel kombëtar nga viti 2019 nëse shtetet e Bashkimit Evropian nuk mund të arrijnë një marrëveshje mbi një taksë mbi të ardhurat digjitale për bllokun.

Ministrat e financave të Bashkimit Evropian nuk arritën të bien dakord për një taksë mbi të ardhurat digjitale të martën, pavarësisht një plani franko-gjerman për minutën e fundit për të shpëtuar propozimin duke ngushtuar fokusin ndaj kompanive si Google dhe Facebook .-përcjell arbresh.info

“Unë po i jap vetes kohë deri në mars për të arritur një marrëveshje mbi një taksë evropiane për gjigantët dixhital”, tha Le Maire për televizionin France 2.

“Nëse nuk funksionon, ne do ta bëjmë atë në nivel kombëtar, që nga viti 2019”, shtoi ai.

Pengesa në Bruksel këtë javë ishte një goditje ndaj presidentit francez Emmanuel Macron, qeveria e të cilit ka investuar kapital të konsiderueshëm politik në taksë.

Ajo erdhi gjithashtu në një kohë kur qeveria franceze ishte e zënë nga protestat mbarëkombëtare kundër kostos së lartë të jetesës dhe politikat ekonomike të perceptuara si favorizimi i biznesit të madh dhe të pasurve, por duke mos bërë asgjë për të ndihmuar të varfëritë./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara