Facebook dhe Google zgjasin punën nga shtëpia deri në fund të vitit

11:18 | 8 Maj 2020 | A.Citaku

Facebook dhe Google kanë njoftuar se do t’i lënë punëtorët e tyre të vazhdojnë punën nga shtëpia për pjesën tjetër të vitit.

Gjigantët e teknologjisë kanë bërë të ditur se kanë plane për të rihapur zyrat e tyre së shpejti, por po lejojnë më shumë fleksibilitet të punës nga shtëpia, shkruan BBC, transmeton arbresh.info.

Google fillimisht tha se punëtorët do ta mbajnë punën nga shtëpia deri në 1 qershor, por po e zgjat atë edhe për shtatë muaj të tjerë.

Ndërsa Facebook tha se do të rihaptë zyrat e saj në 6 korrik pasi bllokimet e koronavirusit hiqen gradualisht.

Shefi ekzekutiv i Google, Sundar Pichai tha se punëtorë që duhet të kthehen në zyrë do të fillojnë të jenë në gjendje ta bëjnë këtë nga korriku me masa të zgjeruara të sigurisë.

Por, shumica e tyre që mund të kryejnë punët nga shtëpia do të jenë në gjendje ta bëjnë këtë deri në fund të vitit, shtoi Pichai.

Edhe facebook ka ndërmarrë hapin tjetër në kthimin e tij në filozofinë e punës.

Por edhe ata u kanë lejuar punëtorëve të zgjedhin nëse duan të punojnë nga shtëpia.

“Sot, ne njoftuam çdokush që mund të bëjë punën e tij nga distanca, mund të zgjedhë ta bëjë këtë deri në fund të vitit,” tha një zëdhënës.

Kjo platformë ishte ndër firmat e para që u kërkoj punëtorëve të saj të punojnë nga distanca për shkak të rrezikut të përhapës së koronavirusit./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara