Ekonomia gjermane po shënon rritje në të gjithë sektorët

09:39 | 24 Gusht 2018

Të gjithë sektorët e ekonomisë gjermane u rritën në tremujorin e dytë, treguan të dhënat të premten, duke sugjeruar se do të ishte në gjendje të motronin skeptikët nga fërkimet tregtare.

Shpenzimet e shtetit, investimet dhe konsumi privat nxitën rritjen midis prillit dhe qershorit, treguan të dhënat, duke konfirmuar një lexim paraprak prej 0.5%.-përcjell arbresh.info

Investimet në sektorin e ndërtimit dhe shpenzimet shtetërore u rritën më së shumti, me një rritje prej 0,6%.

Shifrat konfirmuan një prirje në ekonominë më të madhe të Evropës, e cila gjithnjë e më shumë varet nga nxitësit e brendshëm të rritjes, ndërsa eksportet dobësohen. Konsumi privat është rritur për tetëmbëdhjetë muaj me rradhë. Zyra Federale e Statistikave tha se eksportet u rritën me 0.7% në tremujorin e parë dhe importet u rritën me 1.7%, gjë që rezultoi në zbritjen e tregtisë neto prej 0.4 pikë nga rritja.

Carsten Brzeski i ING Diba tha se shifrat e lëshuara të premten duhet të lehtësojnë kritikën ndërkombëtare të Gjermanisë për mbingarkesën e saj mbi eksportet për rritje.

“Duke sfiduar kritikën ndërkombëtare të dëgjuar shpesh, ekonomia tashmë po tregon një model rritjeje shumë të balancuar,” shkroi ai në një shënim për klientët. Ai tha se ekonomia pati një rritje të plotë në të gjithë sektorët./Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara