Ekonomia e Kinës pëson ngadalësim në rritje

15:16 | 4 Janar 2019

Kina po ndërmerr hapa të ri për të inkurajuar kreditimin e bankave dhe për të nxitur ekonominë e vendit.

Banka Popullore e Kinës po e zvogëlon sasinë e parave që bankat duhet të mbajnë në rezervë, e fundit në një seri ndryshimesh të politikave që qeveria ka ndërmarrë për të mbështetur rritjen.-përcjell arbresh.info

Banka qendrore tha të premten se do të shkurtonte raportin e saj të rezervës së detyrueshme me 1 pikë përqindje gjatë muajit të ardhshëm. Reduktimet do të bëhen në dy faza më 15 janar dhe 25 janar.

Së bashku, masat e reja duhet të injektojnë rreth 800 miliardë juanë (116 miliardë dollarë) në ekonominë e dytë më të madhe në botë ndërsa rritja ngadalësohet dhe një luftë tregtare me Shtetet e Bashkuara merr numrin e saj.

Ekonomistët thanë se masa ishte pjesërisht në lidhje me menaxhimin e shumës së parave në qarkullim përpara Vitit të Ri Kinez, kur keshja shpesh shkëmbehet si dhurata.

Por Capital Economics tha se ndryshimi i politikave “synon gjithashtu të sigurojë mbështetje për ekonominë dhe do të përforcohet me lehtësim të mëtejshëm së shpejti”.

Analistët në Macquarie Capital thanë se ulja e normës tregon përpjekjet e qeverisë për të mbështetur ekonominë që tani ka lëvizur në “nivelin e dytë” dhe duhet të sinjalizojnë për investitorët se më shumë stimul është në tubacion.

Pas dekadave të zgjerimit të mprehtë, ekonomia kineze është duke u ftohur. Rritja në vitin 2018 do të jetë më e dobëta që nga viti 1990 dhe viti 2019 duket edhe më keq.

Kina ndjen efektet e një perspektive të errët të tregtisë dhe përpjekjeve të qeverisë për të frenuar kreditimin e rrezikshëm pas një rritjeje të shpejtë të niveleve të borxhit.

“Duke pasur parasysh presionet me të cilat ballafaqohet ekonomia, mund të jetë ende disa muaj para se të stabilizohet”, vurën në dukje analistët në Capital Economics.

Frika për shëndetin ekonomik të Kinës tashmë ka tronditur tregjet financiare. Çështja u bë një fokus i madh për investitorët këtë javë kur Apple (AAPL) paralajmëroi se do të shiste më pak iPhone për shkak të ngadalësimit të ekonomisë.

Ajo që mbetet e pasigurt është ashpërsia e ngadalësimit dhe sa do të shkojë qeveria kineze në përpjekjen për të zbutur ndikimin e saj. Një kartë e madhe e egër është se si lufta tregtare midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës do të jetë në 2019. Pekini tha të premten se bisedimet kishin për qëllim dhënien fund të mosmarrëveshjes dhe se këto bisedime do të rifillonin javën e ardhshme.

Analistët në JPMorgan Chase thanë se veprimi i bankës qendrore sugjeron që “qeveria kineze është e prirur drejt një qëndrimi të orientuar drejt rritjes”.

Analistët thanë se banka qendrore mund të shkurtojë më tej raportin e kërkesës së rezervës dhe të prodhojë më shumë para në ekonomi në formën e investimeve në infrastrukturë dhe uljen e taksave./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara