Tom Hanks dhuron edhe një herë plazmën pas shërimit nga koronavirusi

23:34 | 28 Maj 2020

Tom Hanks ka bërë një lloj dhurimi të veçantë.

Aktori në një postim të mërkurën në Instagram duket se po dhuron plazmën për të ndihmuar në luftën kundër COVID-19, shkruan CNN, transmeton lajmi.net.

Plazma që rrjedh nga gjaku tek njerëzit, si Hanks, i cili është shëruar me sukses nga virusi, mund të përmbajnë antitrupa që mund të ndihmojnë potencialisht të tjerët që luftojnë sëmundjen.

Muajin e kaluar ai ndau një foto të ngjashme, pas asaj që dukej se ishte hera e tij e parë që dhuronte plazma.

Hanks dhe gruaja e tij, Rita Wilson, u shtruan në spital në Queensland, Australi në fillim të marsit pasi u diagnostikuan me koronavirus.

Hanks tha në një intervistë me NPR muajin e kaluar se çifti shpresonin se plazma e tyre mund të ishte e dobishme në studimin e trajtimit COVID-19.

“Rita kaloi një kohë më të vështirë sesa unë”, ka thënë Hanks për përvojën e tyre me sëmundjen.

Ai tha se Rita kishte ethe dhe simptoma të tjera, duke humbur edhe sensin e shijes dhe erës.

View this post on Instagram

Plasmatic on 3! 1,2,3 PLASMATIC! Hanx

A post shared by Tom Hanks (@tomhanks) on

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara