Si të luftojmë shtimin e peshës pa dietë dhe pa stërvitje

23:47 | 30 Prill 2020

Jeta e karantinës është sfiduese dhe të gjithë ne po luftojmë mendërisht, emocionalisht dhe fizikisht. Askush nuk do t’ju fajësojë që jeni tunduar të braktisni dietën dhe planin e stërvitjes.

Por ekspertët e shëndetit rekomandojnë fuqimisht që të bëni çmos për të parandaluar shtimin e peshës së tepërt gjatë kësaj kohe të frikshme.

Dr. David Buchin, drejtor i kirurgjisë bariatrike në Spitalin Huntington, ka vënë re se një përqindje e madhe e pacientëve që luftojnë Covid-19 në njësinë e kujdesit intensiv të qendrës mjekësore, janë shëndoshur. Trajtimi i pacientëve obezë është i vështirë, pasi trajtimi përfshin rrokullisjen nga shpina në pjesën e përparme të tyre për të optimizuar funksionin e mushkërive. Për më tepër, një studim i fundit zbuloi se te pacientët nën moshën 60 vjeç, mbipesha dyfishon rrezikun e shtrimit në spital Covid-19.

Bëni pazar në mënyrë të zgjuar

Kur bëhet fjalë për blerjet në karantinë, është e rëndësishme të organizoheni, veçanërisht kur bëhet fjalë për të ngrënë sa duhet fruta dhe perime.

Konsumoni së pari produkte të freskëta dhe më pas kaloni tek të konservuarat. Lani perimet e konservuara për të ulur natriumin dhe sigurohuni që të konsumoni çdo ditë fruta të freskëta ose të ngrira pasi përmbajtja e vitaminës C të frutave dhe perimeve të konservuara, e cila është e rëndësishme për shëndetin e imunitetit, është më e ulët se në rastin e atyre që janë të freskëta.

Devin Alexander, e cila ka ruajtur një humbje peshe prej 32 kg për dekada, ka disa këshilla, transmeton Class.

Shalqiri dhe manaferrat dalin në shitje gjatë verës, sepse ato janë në sezon dhe kështu janë shumë të bollshëm. Kjo është edhe kur ata shijojnë më së miri, kështu që ju mund të bëni ëmbëlsira të mahnitshme pa pasur nevojë për një ton sheqer të shtuar.

Konsumimi i perime në dy vakte ju ndihmon të shmangni patatet e skuqura. Për më tepër, lakra dhe karotat janë ‘miqësore’ me buxhetin, zgjasin me javë dhe janë të pasura me lëndë ushqyese që forcojnë imunitetin.

Kur të ktheheni në shtëpi, sigurohuni që ushqimet më të shëndetshme t’i vendosni në vende të dukshme në kuzhinën tuaj.

Menaxhoni stresin

Gjatë kësaj krize globale është edhe më e rëndësishme se kurrë për të gjetur mënyra për të menaxhuar ankthin.

Stresi mund të kontribuojë në zgjedhje të dobëta të të ngrënit dhe të rrisë yndyrën në bark (nën muskul) që mund të kontribuojë në sëmundjet e zemrës dhe tek diabeti edhe më shumë sesa yndyra e shquar që gjendet drejtpërdrejt nën lëkurë.

Përpiquni të jetoni në të tashmen. Kjo është këshilla e Joanne Koegl, një terapisteje martesash dhe familjesh e licencuar, që u thotë klientëve të kalojnë kohë jashtë duke u përqëndruar në gjëra të thjeshta siç janë ngrohtësia e diellit, bukuria e një luleje, shija e një kafshimi të çokollatës ose qeshja e një fëmije.

Koegl rekomandoi aplikacione dhe faqe në internet të tilla si Headspace, Calm, The Tapping Solution dhe Breathe nga eksperti i ankthit Dr. Jud Breëer. Këto burime dhe të tjerët janë duke ofruar shërbime falas të përqendruara në menaxhimin e ankthit dhe stresit të lidhur me Covid-19.

Bëni një banjë të nxehtë, gjeni një vend të qetë në shtëpi dhe pini një filxhan çaji, stërvituni, telefononi një mik të vjetër. Të ndihmni të tjerët, gjithashtu ju jep një sens qëllimi dhe gëzimi

Flini në mënyrën e duhur

Si gjumi i tepërt, ashtu edhe gjumi i papërshtatshëm, kanë qenë të lidhur me shtimin në peshë, rritjen e oreksit dhe përkeqësimin e kontrollit të sheqerit në gjak, kështu që përpiquni të mos e braktisni plotësisht orarin tuaj të gjumit.

Lëvizni më shumë

Ju digjni shumë më pak kalori tani, pavarësisht nëse ushtroheni çdo ditë, prandaj është thelbësore të përfshini më shumë lëvizje çdo ditë.

Buchin u thotë pacientëve të angazhohen në një sasi të caktuar ushtrimesh për të “fituar” ose merituar ndjekjen e një seriali në televizion. Për shembull, për secilin film që ata duhet të përfshijnë 20 minuta nga ndonjë formë aktiviteti që mund të jetë pastrimi, luajtja me familjen, kopshtari apo edhe thjesht qëndrimi gjatë bisedës në telefon ose pjesëmarrja në një telefonatë Zoom.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara