Shkencëtari amerikan: Mos u mbështetni shumë te vaksina, bëni kujdes

13:18 | 22 Maj 2020

Një shkencëtar i lartë amerikan ka deklaruar se njerëzit nuk duhet të mbështetën në vaksinën e Covid-19 që është duke u zhvilluar, pasi infeksionet globale kaluan 5 milion pas transaksioneve në Amerikën Latine, përfshirë Brazilin, i cili ka regjistruar gati 20,000 raste të reja.

William Haseltine, studiuesi i kancerit në terren, HIV / AIDS dhe studiues i projekteve të gjenomit njerëzor, ka thënë se qasja më e mirë ndaj pandemisë është të menaxhoni sëmundjen përmes gjurmimit të kujdesshëm të infeksioneve dhe masave të rrepta të izolimit sa herë që fillon të përhapet, transmeton portal arbresh.info

Ai tha se përderisa vaksina po zhvillohet ‘unë nuk do të llogarisja në të’, ndërsa u ka bërë thirrje njerëzve që të veshin maska, të lajnë duart, të pastrojnë sipërfaqet dhe të mbajnë distancë.

“Mos i dëgjoni politikanët që thonë se do të kemi së shpejti vaksinën”, tha ai. “Merreni situatën vetë në kontroll dhe bëni kujdes”.

Vaksinat e zhvilluara më parë për llojet e tjera të koronavirusit nuk kishin arritur të mbronin mukozën në hundë, ku virusi zakonisht hyn në trup, tha ai.

Halestinë tha se SHBA-të dhe disa vende tjera, përfshirë Rusinë dhe Brazilin nuk kanë bërë aq sa duhet për të izoluar me forcë njerëzit e ekspozuar ndaj virusit, ndërsa ka lavdëruar përpjekjet e Kinës, Koresë Jugore dhe Tajvanit./arbresh.info/

 

Lajmet më të lexuara