SHBA: Rreth 600 punëtorë të shëndetësisë kanë humbur jetën si pasojë e koronavirusit

09:35 | 6 Qershor 2020

Sipas një hulumtimi të kryer nga Guardian, besohet se rreth 600 punëtorë të shëndetësisë e kanë humbur jetën si pasojë e koronavirusit.

Guardian shkruan se numri i mjekëve dhe stafit shëndetësor që janë duke humbur jetën për shkak të Covid-19 është në rritje, transmeton portal arbresh.info

Gjatë hulumtimit është gjetur se mjekë, infermere, dhe staf tjertër medicinal kanë vdekur për shkak të infektimit nga koronavirusi.

Shtetet e Bashkuara të Amerikën janë duke u përballur me një numër në rritje të të  infektuarish dhe viktima nga koronavirusi.

Ekonomia amerikane është një krizë, thonë ekspertët, ndërsa vendi është duke u përjetuar edhe protesta të mëdha për shkak të vdekjes së një afro-amerikani, që mbeti i vdekur nga një polic i bardhë./arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara