Covid-19, OKB: Sistemi shëndetësor në Jemen ka kollapsitur

14:00 | 22 Maj 2020

Sistemi shëndetësor në Jemen ‘është shembur’ pikërisht në kohën kur vendi po lufton me koronavirusin, thanë zyrtarët e OKB-së.

“Agjensitë e ndihmës në Jemen po funksionojnë në bazë të transmetimit të komunitetit në të gjithë vendin,” tha Jens Laerke, zëdhënës i Zyrës së KB për Koordinimin e Humanështjeve Humanitare (Ocha), transmeton portal arbresh.info

Problemet e infrastrukturës shëndetësore të vendit janë shkaktuar nga lufta civile midis qeverisë së njohur ndërkombëtarisht dhe rebelëve Houthi. Luftimet kanë vazhduar megjithë thirrjet ndërkombëtare për armëpushim, i cili po pengon menaxhimin e shpërthimit të koronavirusit dhe kryerjen e provave.

James Cleverly, Ministri i Zyrës së Jashtme për Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut, tha se thirrja e Sekretarit të Përgjithshëm të OKB Antonio Guterres për një armëpushim humanitar duhet të merret parasysh.

Sipas OBSH-së në Jemen janë regjistruar 184 me koronavirus dhe 30 vdekje.

Kombet e Bashkuara vlerësojnë se do të kërkojnë 2 miliardë dollar për Jeminin, në mënyrë që të mbrojnë programet e ndihmës deri në fund të vitit.

Qeveria e Jemenit ka bërë thirrje për ndihmë ndërkombëtare për të frenuar përhapjen e sëmundjes.

Modelet e OBSH-së thonë se gjysma e popullsisë së Jemenit  mund të infektohen, duke rezultuar në më shumë se 40,000 vdekje./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara