Shëndetësi | arbresh.info | Page 328

Kategoria : Shëndetësi

best-vitamin-a-foods-for-eyes

Ushqimet e pasura me Vitamine A

Një dietë e varfër me vitaminë A ka efekte shumë negative tek shikimi, duke shkaktuar edhe verbërim. Një nga shenjat e para të mungesës së vitaminës A,...

10-benefits-of-drinking-lemon-water11

Limoni i shtrydhur dhe dobitë e saj

Limoni mund të përdoret i shoqëruar dhe me produkte të tjera si në çaj, me peshk, sallatë etj. Mënyra më e mirë që ne mund të marrim benefite është...

1434648733DHIMBJET-E-GJYMTYREVE_16

Kur dhimbjet e gjymtyrëve “parashikojnë” motin

Ndodh që, kur kemi dhimbje kockash dhe kyçesh, këtë gjendje e lidhim me motin. Më së shumti janë gjyshet apo nënat tona, të cilat bëjnë këtë interpretim....

largea_largea_qkuk_08_09_201013909051001425150664

Qendra emergjente- pa leje ndërtimi

Qendra e re emergjente, e cila parashihej që brenda këtij viti t’i fillojë punimet, ka mbetur pa leje ndërtimi, raporton KTV . Ndonëse qysh në vitin 2013 e mori...

fish-oil-dog-food

Peshku ndihmon në uljen e kolesterolit

Peshku është veçanërisht i dobishëm për të mbajtur niveli i shëndetshëm të kolesterolit. Ai përmban acide yndyrore omega-3 që janë provuar në uljen e...

ihminen_kolesteroli_verisuonessa_shutterstock_112287578

Çfarë është kolesteroli dhe kur është normal?

Kolesteroli është pjesë përbërëse e zakonshme të të gjithave membranave qelizore të organizmit të njeriut. Ai është i nevojshëm për sintenzimin e hormoneve...

spitali-amerikan-n-euml-kosov-euml-me-investime-dhe-pun-euml-sime-shtes-euml_hd

Spitali Amerikan, diskutohet edhe në Departamentin e Shtetit

Ministri i Shëndetësisë, Imet Rrahmani, në emisionin Zona B në Klan Kosova, ka thënë se ministria e tij po punon që qytetarëve kosovarë t’ua sigurojë...

fruit_veg

Frutat dhe perimet mund ta ulin rrezikun e goditjes në tru në mbarë botën

Ngrënia e më shumë frutave dhe perimeve mund ta zvogëlojë rrezikun e goditjes në tru në mbarë botën, sipas një studimi të ri në revistën e Shoqatës...

shutterstock_159312941-700x467-650x358

Veshët nuk duhet të pastrohen, thonë mjekët

A është pjesë e pastrimit tuaj rutinë pastrimi i veshëve? Kjo mund të mos jetë ideja më e mirë! Ta themi thjeshtë: Veshët nuk janë të destinuar për t’u...

bostani

Asnjëherë mos i hidhni farat e shalqirit ja për çka shërbejnë? (Video)

Shalqiri është fruti i cili gjatë verës konsumohet më së shumti. Madje në vendin tonë është si lloj tradite që çdo dreke të konsumohet shalqi, për shkak...