Shëndetësi | arbresh.info | Page 2

Kategoria : Shëndetësi

kanabis_1487814752-9588873

Studimi, si ndikon mbi trurin tymosja e kanabisit

Ka kohë që dihet se njerëzit të cilët fillojnë të pinë kanabis shpejtë mund të bëhen të varur. Tani shkencëtarët kanë zbuluar pse: pirja e kanabisit për...

autizem

Fëmijët me autizëm pa qendër trajtimi, institucionet ia hedhin fajin njëra-tjetrës

Edhe pak muaj kanë mbetur deri në shënimin e Ditës Botërore të Autizmit. Kjo ditë shënohet më 2 prill, por Kosovën e gjenë edhe këtë vit të papërgatitur...

arteterruiei

6 shenjat që paralajmërojnë për mpiksje të gjakut dhe bllokim të arterieve

Në pjesën më të madhe të rasteve, mpiksjet e gjakut janë të mira për trupin. Kur plagoseni, gjaku duhet të mpikset në mënyrë që të ndalojë gjakderdhja....

QKUK

Ja sa para në vit shpenzojnë qytetarët për shërim jashtë vendit!

Qytetarët e Kosovës shpenzojnë rreth 150 milionë euro në vit për trajtime mjekësore jashtë vendit. Këto shifra i ka dhënë kryetari i Federatës Sindikale të...

agdra

Sa duhet të peshojë një bebe sipas gjatësisë?

Sa peshon? Sa i gjatë është? Me siguri këto janë pyetjet që jua kanë bërë shpesh pas lindjes, por cilat janë përmasat që duhet të ketë në të vërtetë...

a2-696x576

Nëse veshkat tuaja janë në rrezik, trupi do t’ju japë këto shenja, mos i injoroni

Rreth 90% e njerëzve nuk i kuptojnë shenjat e para të sëmundjeve të veshkave, ndaj edhe i kapin ato në faza të avancuara, ku shumicën e rasteve veshkat kanë...

njerezit_1487876983-3933700

Njerëzit që nuk shëndoshen kurrë japin recetën e kësaj ‘lumturie’!

Besojmë se edhe ju, keni në grupin tuaj shoqëror një person që sado të hajë nuk shëndoshet dhe ju i shihni me shumë zili sepse qoftë edhe një gotë ujë duket...

gjume-550x275

Flini më shumë se 9 orë në ditë? Kujdes, mund të prekeni nga kjo sëmundje

Të fjeturit më shumë se 9 orë gjumë mund të jetë një tregues i hershëm i sëmundjes së Alzheimer. Shkencëtarët kanë zbuluar se ata që shpenzojnë orë të...

kanabis_1487814752-9588873

Studimi, si ndikon mbi trurin tymosja e kanabisit

Ka kohë që dihet se njerëzit të cilët fillojnë të pinë kanabis shpejtë mund të bëhen të varur. Tani shkencëtarët kanë zbuluar pse: pirja e kanabisit për...

1196

Si të humbisni ca kilogramë shpejt dhe të qëndroni në formë?

Kjo është tema më e përhapur në bisedat mes femrave, në të gjithë botën. Po, është shumë, shumë i drejtë si shqetësim. Ne të gjithë e dimë se ka...