Opinione | arbresh.info

Kategoria : Opinione

screenshot_5

​Rinia e dha alarmin, politikanëve u mbetet ta kuptojnë

Shkruan: Zejnepe Bekteshi Para zgjedhjeve pata shkruar se skena politike në Kosovë do të ndryshojë, mirëpo se loja do të bëhet e njëjtë si në zgjedhjet e vitit...

9e4af458eabc43468e1d090d2cf9aacf_18

A i prishi bisedimet e Astanës armëpushimi Putin-Trump?

Nga Alexey Khlebnikov Me 9 korrik armëpushimi i ri i ndërmjetësuar nga SHBA-të dhe Rusia nisi në jugperëndim të Sirisë. Marrëveshja u nënshkrua nga Jordania,...

fitore ajeti

Ah nana, po a s’po ki kë tjetër a?

Shkruan: Fitore Ajeti Fjala e një përfaqësuesi të popullit dikur ka qenë më shumë peshë pasi edhe vetë i zgjedhuri ka qenë njeri me vlera serioze morale,...

fadil-maloku

Vizioni për Ballkanin, projekt për kthimin e ish Jugosllavisë!

Shkruan Fadil Maloku Vizioni për Ballkanin, është projekt për kthimin e ish Jugosllavisë (por,me minus Slloveninë dhe Kroacinë, e plus Shqipërinë)! Fitohet...

epa05554212 (front row, L-R) Albanian Prime Minister Edi Rama, Bulgarian Prime Minister Boyko Borissov, German Chancellor Angela Merkel, Austrian Chancellor Christian Kern, European Council President Donald Tusk, Hungarian Prime Minister Viktor Orban, Serbian Prime Minister Aleksandar Vucic; (back row, L-R) Romanian Interior Minister Dragos Tudorache, Croatian Prime Minister Tihomir Oreskovic, Greek Prime Minister Alexis Tsipras, Slovenian Prime Minister Miro Cerar, Prime Minister of the FYROM (Former Yugoslav Republic of Macedonia), Emil Dimitriev, EU Commissioner for Migration, Home Affairs and Citizenship, Dimitris Avramopoulos pose for a group photo call during the Summit 'Migration along the Balkan route' in Vienna, Austria, 24 September 2016. Austrian Chancellor Christian Kern invited Heads of Government of Albania, Bulgaria, Germany, Greece, Croatia, FYROM (Former Yugoslav Republic of Macedonia), Serbia, Slovenia, Hungary, the President of the European Council, the European Commissioner for Migration and Interior Minister of Romania to discus a common strategy for the migrants situation along the Balkan route. EPA/CHRISTIAN BRUNA [ Rechtehinweis: (c) dpa ]

Zhvillim ndaras apo së bashku?

Tre vjet më parë, Angela Merkel nisi një proces të ri për të sjellë Ballkanin në Bashkimin Evropian. Pavarësisht nga një raund tjetër bisedimesh këtë javë,...

isac-2017-cfsp-0069-e1499165085959

[CSF Trieste] Një realitet i ri apo ende vetëm një lopë e shenjtë?

BEOGRAD – Në pritje të Forumit të Shoqërisë Civile Trieste, që do të mbahet më 11-12 korrik, ju prezantojmë një op-ed nga Nenad Šebek, Drejtor i Zyrës...

Droni amerikan

Si mund ta ruajë Amerika supremacinë?

Ndjekja e instalimit të Mburojës Antiraketore në Evropën Qendrore e Lindore dhe dislokimi i kohëve të fundit (prill 2017) i sistemit THAAD (Terminal High Altitude...

Ian Britton

Shqipëria duhet të vërë rripin e pantallonave!

Opinon nga Shpëtim Nazarko Dihet se dy nga paraardhësit tanë të mëdhenj, Konstandini i madhi i Ilirisë dhe Mehmet Aliu, kanë ndërtuar dy nga pikat më të...

ataturku-shqiptar

Origjina shqiptare e Ataturkut

Opinion nga Arlinda Canaj Kur një njeri hyn në histori, ashtu si hyri Mustafa Qemal Ataturku, patjetër që të gjithë do të merren me biografinë e tij. Që...

19429923_1489029317787239_3913292694362939798_n

Ah sikur të ishte ky treni i fundit…

Artemije pohonte se “Kosova është pjesa më e shenjtë dhe më e rëndësishme e Serbisë, djepi i natyrës shpirtërore serbe, kulturës dhe shtetësisë. Për...