Kuriozitete | arbresh.info

Kategoria : Kuriozitete

screen-shot-2017-07-23-at-9-22-25-am

Një mendje e ndritur: Albert Einsteini për shkencën, fenë, luftën, paqen dhe njerëzimin…

Për shkencën “Imagjinata është më e rëndësishme sesa dija.” “Nëse e ne do e dinim se çfarë po bënim, nuk do të quhej kërkim, apo jo?” “E vetmja...

hene

48 vjet nga gjurma e parë e njeriut në Hënë

48 vjet më parë, më 20 korrik 1969, “Apollo 11” u ul në Hënë. Ishte ekspedita e parë në hapësirë që uli njerëz në sipërfaqen e Hënës. Misioni...

woman-lucid-dreaming

Do të habiteni nga kuptimi që kanë këto ëndrra që shihni (FOTO)

Njerëzit dhe kafshët shohin ëndrra. Ndërsa shumë njerëz nuk mund të kujtojnë ëndrrat e tyre në tërësinë e tyre, shumica prej nesh që i kujtojmë, mbajmë...

screen-shot-2017-07-13-at-11-07-32

Fakte të çuditshme mbi Nikola Teslën, që ndoshta nuk i keni ditur

Sipas një legjende familjare, kur lindi, mamia tha se Tesla do të ishte një fëmijë i errësirës (ndoshta për shkak të rrufesë që sillte fat të keq). Nëna e...

church

4 nga kultet religjioze më të rrezikshme në botë

Cilat janë kultet më të rrezikshme në botë? Përpara se të fillojmë t’i ndajmë ato, duhet sqaruar se cilat janë bazat e kulteve. Ato përbëhen nga një grup...

pagodacollage

Lumi ‘përpin’ pagodën budiste në Myanmar

Një pagodë budiste   në Myanmar  është ‘përpirë’ nga lumi, niveli i të cilit ishte rritur pas reshjeve të mëdha në vend. Pagoda  ishte ndërtuar në...

alber-ajnshtajn

Albert Einstein: Ç’mund të mësosh nga sjelljet e çuditshme të një gjeniu

Shpikësi dhe fizikanti i famshëm Nikola Tesla u bënte ushtrime të këmbëve – çdo natë, ai vazhdimisht shkrythte gishtat e këmbëve, 100 herë për çdo...

bermuda-triangle

Shkencëtari australian ka teorinë më interesante për zhdukjet në ‘Trekëndëshin e Bermundës’

“Trekëndëshi i Bermudës” është një nga misteret më të mëdha për shkak se dhjetëra anije e aeroplanë janë zhdukur pa lënë gjurmë. Tashmë një...

dadasda

Ngritën dy gishtat, ja çfarë u ndodhi dasmorëve

Krushqit që shoqëronin një çift që po martohej në Stamboll, më parë panë qelinë e burgut se sa sallonin ku do të organizohej dasma. Kjo, për faktin se...

akullore1-800x450

Bukë e akullore, hiti i ri në Meksikë (Foto)

Akullorexhit nëpr rrugët e Meksiks, tash e disa vjet shesin “Tortas de Nieve”, apo akullore me bukë, e cila kohëve të fundit është shndëruar në një një...