Kulturë | arbresh.info

Kategoria : Kulturë

20881974_1678224852211827_6335547324153644848_n-719x430

Vajza nga Turqia që studioi Gjuhën dhe Letërsinë shqipe vjen në Prishtinë

Gjuhën shqipe nuk e mësojnë shumë njerëz në Turqi. Më shumë e preferojnë frëngjishten, gjermanisht dhe italishten. Por, Eylemi Eylem Sevilen Arslanboğan nuk...

screenshot_5

Shfaqja mbi jetën e Nënë Terezës rikthehet në teatrot e Parisit

Jeta e një bamirëseje si ajo e Nënë Terezës nuk ka qenë rrugë e lehtë dhe pa gjemba. Aktorja Catherine Salviat, një prej aktoreve më të mira franceze, duke...

59971542dda4c89e028b4567

Dokumentari “Intervistat me Putinin” fiton çmimin e audiencës në Festivalin e Filmit të Sarajevës

Dokumetari rreth Presidentit rus, Vladimir Putin, nga regjistori Oliver Stone, ka fituar çmimin e audiencës në Festivalin e Filmit në Sarajevë. Stone gjithashtu...

fuu

Ndalohet sërish romani erotik ‘Fanny Hill’, arsyeja: Trazon studentët

Romani erotik “Funny Hill” i cili flet për shfrytëzimin seksual të vajzave të reja u ndalua në Britani të Madhe pasi do të “trazonte studentët”. Siç...

elvis-presley

Ka vdekur para 40 viteve, por Elvis vazhdon të fitojë miliona

Elvis Presley kishte vdekur më 16 gusht të vitit 1977, por 40 vjet më vonë ai po vazhdon të fitojë miliona dollarë. Sipas Forbes, ai më 2016 kishte fituar 27...

prizreni-02_1483130417-1900245

Prizren, nëpërmjet veprave shpalosen vlerat e artit bashkëkohor

Në edicionin e parë të Autostradës Biennale, “E ardhmja e kufijve” do të synohet që përmes veprave të shumta të artistëve të njohur vendorë dhe...

a-130

Danica nga Serbia që flet shqip dhe e ka idol reperin ‘2po2’

Këto ditë në Universitetin e Prishtinës, po i zhvillon punimet Seminari Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare. Aty po marrin pjesë...

THE WOLF OF WALL STREET, Leonardo DiCaprio, 2013, ph: Mary Cybulski/©Paramount Pictures

16 filma të suksesshëm që janë bazuar në histori të vërteta krimesh

Për vite të tëra, filmat bazuar në histori reale kanë qenë dominues në kinema.Nga ‘Ujku i Wall Street’, ‘American Gangster’ te...

20800238_10154904906831239_896291173435903937_n

Dashuri të fortësh: Bodybuilderi i propozon të dashurit në Venecia (FOTO)

Nëse dikur martesat midis të njëjtës gjini ishin një tabu, kjo nuk ndodh më. E themi këtë sepse bodybuilder-i gjerman Patrick Huber ka zgjedhur Venecian për...

452cb7d0582d2b62125c962e853b620a-894x436

Letra e vitit 1922/ Gjenerali kanadez: Shqiptarët, raca më e fortë në botë

Studiuesi Auron Tare sjell në vëmendje një letër të rrallë të gjeneralit kanadez të Brigadës Dr. Frederik William Burnham i Ushtrisë Britanike që ishte pjesë...