Arsim | arbresh.info

Kategoria : Arsim

Qendra Studentore, konviktet

Këta studentë u pranuan në konvikte për vitin 2017/2018

Qendra e Studentëve e UP “Hasan Prishtina” në Prishtinë ka shpallur rezultatet për pranimin e studentëve në konvikte për vitin akademik 2017/2018, njofton...

SBASHK

SBASHK: Mësimdhënësit nuk janë shërbyes civil

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës, ka reaguar lidhur me zgjedhjet lokale, duke thënë se Drejtorive Arsimore dhe drejtorive të shkollave po u...

04_11_2016_3434194_kabinete_per_shkenca_natyrore_ne_shkollat_e_prishtines-650x358

Hapen kabinetet në shkollat e aftësimit profesional në Ferizaj dhe Viti

Projekti ALLED “Harmonizimi i Arsimit me Kërkesat e Tregut të Punës”, do të organizojë ceremonitë zyrtare të hapjes së kabineteve në dy shkolla të arsimit...

unnamed-9-2-780x439

Shqetësuese mbipesha te nxënësit e Prishtinës

Numri i madh i fëmijëve obez në Komunën e Prishtinës, kryesisht në qytet po mbetet mjaft i madhe dhe shqetësuese. Kështu u tha gjatë publikimit të rezultateve...

screenshot_3

Ministri Bytyqi priti rektorin e Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi ka pritur sot në takim rektorin e Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, Marjan Dema me...

universiteti-gjilan_9842

Universiteti ‘Kadri Zeka’, pjesë e garës ndërkombëtare

Këtë vit Universiteti “Kadri Zeka”, do të jetë pjesë në garën ndërkombëtare të verërave që do të mbahet në Maribor më 16 shtator. Dukagjin Leka,...

fraaa

Franca konsideron ndalimin e telefonave mobil nëpër shkolla

Ministri francez i arsimit, Jean-Michel Blanquer, ka hapur një debat publik rreth ndalimit të telefonave mobil nëpër shkolla, premtim që ishte dhënë gjatë...

shkolla_1474699045-905180

Agjencia franceze AP, reportazh për shkollimin në Kosovë

Në hapësirat e ish-Jugosllavisë, e sidomos në Kosovë dhe Bosnje dhe Hercegovinë, nxënësit janë etnikisht të ndarë. Jo rrallë fusha e futbollit është vendi...

universiteti_i_prishtines_2014-730x440

Afati i dytë në UP, në Fakultetin Teknik pak të interesuar

Ka disa ditë që është hapur afati i dytë për studentë por mungon interesimi, sidomos për ato drejtime që kërkohet më shumë mund. Në Fakultetin Teknik, ka...

198197-k3zzl6zr2o

Punëtorët teknikë të shkollave në grevë, pesë muaj pa paga

Dhjetëra punëtorë teknikë të gjashtë shkollave në Komunën e Prishtinës, kanë hyrë në grevë për shkak të pagave që nuk i morën për muajin gusht nga...