Zyrtari rus thotë se Britania është përgjegjëse për sulmin me agjentëve nervorë ndaj ish spiunit

14:35 | 22 Mars 2018

Një zyrtar i Ministrisë së Jashtme ruse ka sugjeruar që Britania mund të ketë helmuar ish-spiunin Sergei Skripal.

“Logjika sugjeron” se Britania e Madhe mund të ketë orkestruar sulmin me agjentë nervorë në Salisbury, pohoi Vladimir Yermakov, kreu i ministrisë për mospërhapjen dhe departamentin e kontrollit të armëve, transmeton portali arbresh.info.

Në komentet provokative, ai tha se përfundimi i vetëm alternativ ishte se autoritetet e Mbretërisë së Bashkuar nuk ishin “në gjendje të siguronin mbrojtje nga një sulm terrorist në tokën e tyre”.

Zyra e Jashtme e Britanisë së Madhe ka akuzuar Moskën për një “fushatë dezinformimi” mbi helmimin e z. Skripal dhe vajzës së tij Yulia, të cilët u gjetën të pavetëdijshëm në një stol në qytetin Wiltshire më 4 mars. Kremlini vazhdon të mohojë çdo përfshirje në sulmin, të kryer me një armë kimike ushtarake të epokës sovjetike.

“Logjika sugjeron se ka vetëm dy gjëra të mundshme”, tha Yermakov në një takim me ambasadorët e huaj në Moskë.

“Ose autoritetet britanike nuk janë në gjendje të sigurojnë mbrojtje nga një sulm i tillë terrorist në tokën e tyre, ose ata, qoftë direkt apo indirekt – unë nuk po e akuzoj askënd – kanë orkestruar një sulm ndaj një qytetari rus”.

Ai u tha emisarëve të jashtëm të ftuar se Britania “fshihte fakte” dhe se provat kryesore mund të “zhdukeshin”.

Ambasadorja e Britanisë së Madhe në Laurie Bristow shmangi takimin mes tensioneve të larta midis Londrës dhe Moskës./Arbresh.info/

Lajmet më të lexuara