Zuckerberg: Reklamuesit do të kthehen përsëri në Facebook

19:41 | 2 Korrik 2020

Gjersa bojkoti i reklamave po vazhdon të rritet, Mark Zuckerberg nuk shfaqë shenja të tërheqjes.

“Supozimi im është se të gjithë këta reklamues do të kthehen shpejt në platformë”, ka thënë shefi ekzekutiv i Facebook, transmeton portali arbresh.info.

Aktivistët akuzojnë firmën teknologjike që është e ngadaltë dhe ngurruese për të hequr përmbajtjet e urrejtjes.

Por  Zuckerberg ka shtuar: “Nuk do të ndryshojmë politikat tona apo qasjen në çkado, për shkak të një kërcënimi të vogël në përqindjen e fitimeve tona”.

Komentet u bënë për stafin e Facebook në një takim privat të premten e kaluar, dhe më pas u dërguan në faqen e lajmeve.

Grupi arsimor pas shfaqjes televizive Sesame Street është ndër ata që kanë thënë se do të përmbahen nga drejtimi i reklamave në Facebook

Rrjeti social ka konfirmuar se ato janë të sakta dhe gjithashtu ka njoftuar një zhvillim të ri: shefi ekzekutiv i tij është të takojë organizatorët e bojkotit – Stop Urrejtja për Fitim.

Kjo ilustron mënyrat e njëkohshme që Facebook po merret me këtë çështje.

E para është të jesh publikisht pajtues: të ofrojë ndryshime më të vogla dhe të godasë në shtëpi mesazhin e saj që urrejtja nuk ka vend në platformë.

E dyta është të luhet privatisht ndikimi i bojkotit: të siguroni reklamuesit dhe të rezistoni ndaj çdo ndryshimi thelbësor në modelin e biznesit të Facebook./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara