Zjarri në Notre Dame, një aksident

14:30 | 16 Prill 2019

Prokurori i Parisit ka thënë se nuk ka prova për të sugjeruar që ishte i qëllimshëm zjarri në Notre Dame.

Autoritetet kanë mbledhur një skuadër për të hetuar çështjen dhe intervistuar punëtorët e përfshirë në rinovimet e vendit, transmeton portali arbresh.info.

Shkaku i zjarrit masiv që përfshiu Katedralen e Notre Dame ishte ndoshta aksidentale, tha të martën Prokurori i Parisit Remy Heitz.

Flaka u dogjën edhe gjatë natës dhe shkaktoi dëme të mëdha në strukturën gotike tetë-shekullore, duke shkaktuar rënien e saj.

“Asgjë nuk sugjeron që ishte një akt i qëllimshëm.. Ne po favorizojmë teorinë e një aksidenti,” u tha Heitz gazetarëve, duke shtuar se një ekip prej 50 vetë po punonte për një hetim se si filloi zjarri.

Ai tha se hetimi ka të ngjarë të jetë “i gjatë dhe i ndërlikuar”./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara